Başlarken…

Goriot Baba, Vadideki Zambak ve Otuzunda Kadın gibi romanların yazarı Fransız Yazar Honore De Balzac’ın bir sözü vardır: İnsan hayatta üç şeye mutlaka sahip olmalıdır: Mutlaka bir çocuk sahibi olmalıdır, mutlaka bir ağaç dikmelidir ve mutlaka bir kitap yazmalıdır. Dikkat ediniz, bu üçü de siz öldükten sonra yaşamaya devam eden şeylerdir.”

İlkokula başladığım ilk günlerden hatırladığım şeylerden biri okulda yapılan aşıydı. Çok canım yanmış olmalı ki hala hatırlıyorum. Yine okulun ilk haftalarında öğretmenimiz bizi bahçeye çıkarmıştı ve hepimize birer çam fidanı vermişti. Onları dikmemizi ve ilkokuldan mezun olana kadar bakmamızı istemişti. Yıllar sonra okulun yanından her geçişimde gider bakarım. Bu hayattaki ilk dikili ağacımdı. Sonraları her ağaç bayramında fidan dikmeye devam ettim.

Otuzlu yaşlara yaklaştığımda evlendim. Harika bir eş ve Allah bize iki harika erkek çocuk nasip etti. Allah hayırlı ömürler versin.

Kitap yazma fikri özel sektörde çalıştığım yaklaşık 20 yıl içinde sürekli kafamda olan bir konuydu. Ara ara farklı konularda aklıma gelenleri notlar halinde yazar, zaman zaman da döner okurdum. Yerel gazetelerde yazdığım köşe yazılarını ve farklı dergilere gönderdiğim yazıları da bir kenara koyarsak kitap yazma fikri bir türlü hayata geçemedi.

Blog yazmak ve belki ileride bunları kitaplaştırma fikri bana sıcak geldi. Kitaplar bir süre sonra güncelliğini kaybetme riski taşıyor. Oysa internet için böyle bir kaygı yok, dünyanın en büyük organik veri tabanı. Hatta belki de blog yazarlığı daha cazip. Çevremden ve kendi tecrübelerimden biliyorum: Bazen internette bir şeyler araştırırken uzun teknik analizlere bakacak zaman bulamıyoruz. Videolarda bile 5-6 dakikalık olan kısa videolardan işin özünü çıkarmaya çalışıyoruz. Video siteleri malum istenirse size sundukları videoları sürelerine göre filtreleyebiliyorlar.

İşte bütün bunları yan yana koyduğumuzda 25 yılı aşan iş tecrübelerimi ve 50 yıla yaklaşan yaşamımı göz önüne alarak blog yazarak bir şeyleri başkalarıyla paylaşmaya ve evrende kalıcı izler bırakmaya karar verdim.

Gelecek yazılarda görüşmek üzere.

W32-Start

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s