Üniversite Tercihleri

Üniversitelere giriş sınavlarının bir dönemini daha atlattık. Sınav dönemi bitti ve şimdi sıra tercihlerde. Üniversitelere başarı sıranıza göre tercihler yaparsınız, puanınıza göre de yerleşirsiniz. Belki işin teknik boyutuna da gireriz ama benim öncelikle söylemek istediklerim başka. Ben lisede okuyan ve son sınıfa gelmiş olan öğrencilere hep tercihlerinin hangi oranda şekillendiğini sorarım. Son sınıfta bile hala “nasip bakalım” havasındaki öğrencilerin ciddi bir hedef belirleme ve motivasyon sorunları olduğunu düşünüyorum.

Üniversite tercihinde aslında ne okumak istediğinize karar verirsiniz, ne olacağınız ise onlarca dış etkene bağlıdır. 4 yıl bir bölümde okuduktan ve mezun olduktan sonra o bölümün kendine uygun olmadığını görüp tekrar farklı arayışlara giren insanlar var. Ne okumak istediğinize de lütfen ama lütfen detaylı araştırmalardan sonra kendiniz karar verin. Aile, çevre ve okulların telkinleri bazen kişiyi istemediği tercihler yapmak zorunda bırakıyor. 12 yıllık öğrencilik hayatı boyunca aile çocuğunu, çocuk kendi yeteneklerini hala kavrayamamışsa esas sorun bence burada yatıyor.

Bir başka önemli konu siz okulu bitirip iş bulana, aradığınız iş kolunu seçene kadar en azından 10 yıl geçecek. Askerlik de buna ilave edilebilir. Bu durumda düşünmeniz gereken konu 10 yıl sonra bugün tercih ettiğiniz alanda piyasa nasıl olacak? Hala aranan, gelişen, ilerleme potansiyeli olan bir iş kolunun (özellikle “mesleğin” demek istemiyorum)  içinde misiniz?

Benim liseye başlayan öğrencilere bir başka tavsiyem, eğer üniversite sınavında başarılı olmak istiyor ve üniversite öğreniminde de fark yaratmak istiyorlarsa en azından 100 temel eseri mutlaka lise döneminde bitirsinler. İnceltilmiş kitapları, özetleri filan kastetmiyorum. Bunun için tabi ilk işiniz hızlı okuma kursuna gitmek olsun.

Diğer bir konu İngilizce Hazırlık Sınıfı. Emin olun İngilizce eğitim veren üniversitelerde dersleri anlamak için B2+ seviyesinde İngilizceye ihtiyacınız yok. A2 bile yeterli olacaktır. Zaten tüm dersler İngilizce ve yüzmeyi denizin ortasında geliştirdiğinizi düşünün. Çünkü A2 seviyesinde İngilizceniz var. Size tavsiyem 1 yıl İngilizce hazırlık sınıfında zaman kaybetmemek için oturun sınavdan sonra 5-6 hafta ama ciddi olarak İngilizce çalışın. Ya da bir kursa gidin. Üniversitelerin yaptığı yeterlik sınavını geçecek seviyeye gelirseniz 1 yıl kaybetmezsiniz. Aslında işi bu noktaya getirmeden önce 11 veya 12. sınıfta iyi bir TOEFL veya IELTS puanı alabilirseniz daha güzel olur. Bu sınavlar için 15 yaş ve altı için şartlar var, bakarsınız.

Mühendis olmam hasebiyle özelde mühendislik fakültelerinde genelde de tüm üniversite öğrencilerine yönelik de ileride bazı önerilerim olacak.

Görüşmek ümidiyle.

W32-üni_basa

Üniversite Tercihleri” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s