Bayramınız Kutlu Olsun

Birkaç yıl önce bir iş gezisi nedeniyle 3-4 arkadaş Fransa’ya (Lyon) gitmiştik. Görüşmeler pazartesi başlayacaktı. Biz Pazar günü Lyon’daydık ve öğleye doğru otele yerleştikten sonra, hem şehri biraz gezmek hem de karnımızı doyurmak için öğleden sonra otelden ayrıldık.

Şehrin caddeleri ve sokakları bomboştu. Hani genel nüfus sayımlarında bizde olur ya, sokaklarda sadece görevli araçlar olur, aynen öyle. Büyük bir süpermarketin yanından geçiyoruz, otoparkı bomboş, pazarları kapalı. Cadde boyunca açık bir yer bulamadık. Eyvah aç kaldık, demeye kalmadı açık bir Türk lokantası bulduk. Çok sevinmiştik. Karnımızı doyurup biraz sohbetten sonra tekrar şehri turlamaya devam ettik. Yol boyunca açık iki restoran daha gördük. Onlar da Türk lokantasıydı.

Hatırlarsanız bir ara AVM’ler, marketler Pazar günleri kapalı olsun mu diye tartışılmıştı. Tüm caddelerin, sokakların sessizliğe büründüğünü ve şehrin adeta nefes aldığını hayal edin! Bu uygulama pazarları kapalı kalacak işyerleri için ciro düşüklüğüne neden olmayacaktır çünkü Pazar günü buraların kapalı olacağını bilen insanlar ihtiyaçlarını en geç cumartesiden karşılayacaktır. Bir iki haftalık bir uygulamadan sonra rayına oturur. Acaba öyle mi?

Zincir marketler bayramların ikinci günü açmaya başlıyorlar. Diğer mahalle bakkalları ve küçük marketler bayramın birinci günü bile açıyorlar. Hadi camilerin karşısındaki küçük marketler bayram namazı çıkışı ufak tefek alış verişler için açıldı diyelim, ya sonra, bayramın birinci günü, bu insanların hiç mi eşi dostu, çoluk çocuğu yoktur, hiç olmazsa bayram günü onlara zaman ayırsa daha iyi olmaz mı?

Evlerimizde buzdolaplarının hem boyu uzadı hem de hacmi genişledi. Tek kapılıdan çift kapılıya, yetmedi gardırop modellerine geçtik. Derin dondurucular önce üç çekmeceliydi, yetmedi altı çekmeceli oldu, şimdi dokuz çekmeceli. Çok iddialı konuşmak istemem ama hepimizin evinde bir iki ay idare edecek kadar yiyecek stoğumuz var. Buna rağmen bayramın ilk günü marketlerde ne işimiz olur?

Pazar günleri caddeler boşalınca belediye ekipleri ufak tefek tamirat işlerini, asfaltlama işlerini, temizlik işlerini daha rahat yapabilecekler. Bizler de çarşı pazar dolaşmak yerine ailemize zaman ayırabileceğiz. Belki birkaç kitap okur, ya da dışarıda yürüyüşe ya da bisiklet turuna çıkabiliriz. Hiç olmazsa pazarları trafik yoğunluğu, şehir gürültüsü derdimiz olmaz. Ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s