Sağlıklı Yaşam: Bisiklet

İlk çocuğumuz, Eren, üç tekerlekli bisikletten iki tekerlekliye terfi ettiğinde tam bir kâbus yaşamıştık. Kaldırımda onun peşinden koşturmaktan, durdurmak için bağırmaktan iflahımız kesilmişti. Çareyi kendime de bisiklet almakta buldum. Sorun çözülmüştü. Ben önde, o arkada turlara başladık. Bu benim için bisikleti yeniden keşfetmek gibi olmuştu. Üniversiteye başlayana kadar hep bisiklete binmiştim. Üniversiteye başlayınca bisikleti satıp onun parasıyla ikinci el bir walkman almıştım. O yıllarda walkman çok meşhurdu. Şimdi her fırsatta bisiklete binmeye çalışıyorum. Tek sorun bisiklet yollarının olmayışı.

İkinci çocuğumuz Erdem de iki tekerlekli bisikletiyle bize eşlik etmeye başladığında ben önde, Erdem ortada ve Eren de en sonda (süpürücü, konvoylarda böyle diyorlar) turlara başladık. Burada soru şu: Çocuğunuzla tura çıktığınızda o mu önde gidecek, siz mi? Cevap çok zor değil. Doğada bunun cevabı hazır. Bakın ördeklere, tavuklara, kazlara, diğer otçullara veya etçillere: Anne önde, yavrular arkada onu takip ediyor. Yavrunun yapması gereken tek şey annesini takip etmek, başka hiç bir şeye karar vermesi gerekmiyor.

Bazen kaldırımda yürürken görüyorum. Anne/babalar çocuklarıyla tura çıkmışlar, harika! Ama sorun şu ki çocuk önde, anne/baba arkada! Çocuk sürekli arkasını kontrol etmekten, anne/babası seslendi mi, bağırdı mı onu takip etmekten sürüşten keyif alamıyor. Nerede duracak, ne zaman dönecek, hızını nasıl ayarlayacak çocuk için tam bir muamma. Sevgili anne/babalar, fazla düşünmeye, kafa yormaya gerek yok! Doğada düzen binlerce yıldır böyle işliyor. Siz önden gidin, çocuğunuz veya çocuklarınız sizi takip etsin. Haberleşmek için de bisikletin zilini kullanın. Arkadan biri zile bastığında konvoy dursun!

Kaynak: https://seasonsflow.files.wordpress.com/2012/07/0712-2-21.jpg

Aşağıdaki resim Kanada’da The University of Biritish Columbia’daki (Vancouver Campus) bir öğrenci yurdundan. Ben CLT (Cross Laminated Timber) üretim tekniğiyle ilgili bir araştırma yaparken bu fotoğrafı gördüm ve uzun süre bakakaldım. Siz de fark ettiniz mi? Mimar odanın içinde bir bölgeyi bisiklet park yeri (bike storage) olarak ayırmış. Kaç kişinin yaşadığı apartmanda bisiklet parkı var? Biz hala bisiklet yolu yapalım mı, yapmayalım mı bunu tartışıyoruz. Araç yolundan gidiyoruz, sürücüler üstümüze çıkıyor; kaldırımdan gidiyoruz yayalar rahatsız oluyor. Amsterdam’da (Hollanda) trafiğin bisiklet sürücülerine göre tasarlandığını duyunca insan hayıflanmıyor değil hani!Floorplan_Studio_TH_02

Kaynak: http://vancouver.housing.ubc.ca/rooms/studio-suite/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s