Yabancı Dil Öğrenme

Özellikle ikinci dünya savaşından sonra ABD’nin dünya sistemindeki ağırlığının artmasıyla birlikte İngilizcenin yazışma dili olarak ön plana çıktığını görüyoruz. Buna paralel olarak da tüm dünyada İngilizce öğrenmeye karşı bir ilgi başladı. Bizde de öyle ama bu işe çok fazla kaynak aktarmamıza, 12 yıl boyunca temel eğitimde çocuklarımıza İngilizce öğretmemize rağmen neden bir türlü bu dili konuşamıyoruz? Okullar yeterli gelmedi şimdi her köşe başında yabancı dil kursu var. Tuhaflık bizde mi yoksa yöntemde mi? Sorun tabii ki yöntemde!

Bir kere, en başta şunu bilmek gerekiyor: Çocukların İngilizce eğitimi ile yetişkinlerin eğitimi biri birinden tamamen ayrı. Yeni yeni konuşmayı öğrenen bebekleri düşünün. Önce bir kelime, sonra iki, derken cümle kurmaya başlarlar. Çocukların İngilizce eğitiminde de işitmeye bağlı (Audio Based) dil öğrenme ön plana çıkıyor. Şarkılar, oyunlar, vs. Hatta okuma yazma bilmeyen çocuklar bu yolla ikinci bir dil öğrenebiliyorlar. Çift dilli (bilingual) olan bu çocukların tüm eğitim ve kariyerleri boyunca akranlarına kıyasla çok başarılı olduklarına dair sayısız örnekler var. İnternette bununla ilgili akademik çalışmalar var, bakarsınız.

İnternetteki bilginin %95’i İngilizce. Böyle olunca diğer dillere kıyasla İngilizce daha da öne çıkıyor. Yapay zekâ destekli anlık çeviri programları gelecekte işimizi çok kolaylaştıracak, bu kesin, zaten bu yapay zekâ bizlerin, yani kullanıcıların desteğiyle bugünlere gelmedi mi? Çevirilerde yaptığımız düzeltmeler, iyileştirmelerle program kendini geliştirdi.

Yetişkinlerin İngilizce öğrenmelerinde en önemli sorun daha işin başında çok kurallı, düzgün cümle kurma çabasından kaynaklanıyor. Lütfen bir düşünün, bu sizin ana diliniz değil, tek derdiniz isteğinizi (meramınızı) karşı tarafa anlatmak. İstanbul’da bir turist: “Ben var Sultanahmet” dediğinde onun Sultanahmet Camisine gitmek istediğini anlamayacak kadar cahil miyiz? Siz başka bir ülkeye gittiğinizde de durum aynı. Yalnız böyle bir durumda, ana dili İngilizce olmayan ülkelerde direkt İngilizce söze girmeyin, nezaketen İngilizce konuşup konuşamadığını bir sorun.

Tekrar konuya dönersek, İngilizce öğrenirken bunu hayatımızın bir parçası yapmak zorundayız. Bir yıl, iki yıl değil. Lütfen, işi sulandırmaya gerek yok. 3 ila 6 ay arasında ve günde en az 3 saat buna zaman ayırmalıyız. Yine araştırırsanız, ikinci dünya savaşı yıllarında bu konularda çok başarılı sonuçlar alındı. Zaman Baskısı Altında Hızlı Öğrenme (Quick Learning Under Pressure) metodu tam da budur. Fakat bunun kalıcı hale gelmesi, öğrenilmesi için artık düzenli olarak bunu hayatımıza katmamız gerekiyor. Öğrenmeyi Öğrenmek yazımda bu konuyu işleyeceğim. Sürekli İngilizce videolar, filmler izlemek, araştırdığımız konularda İngilizce kaynaklara da bakmak, kendi kendimize İngilizce sunumlar yapmak artık rutinimiz olmalı.

k_10110557_20160809_101752

Yukarıdaki resme bir bakın lütfen. 30, 40 yıl önce okullarımızda sıralar böyleydi. Bugün biraz daha düzeldi. O da aşağıdaki gibi. Daha şirin, modern görünümlü ama değişen bir şey yok. Öğretmen önde, öğrenciler askeri nizam onun karşısında onu dinliyor. Üniversiteler dâhil tüm eğitim siteminde durum bu ama özellikle böyle bir sınıfta sizce İngilizce nasıl öğrenilir?

lkokul-derslikler-18-socialfacilityimage-731778

Bu konu bir yazı ile bitecek bir konu değil, devamı olacak, ama şu konuda anlaşalım: İngilizce veya bir başka dili öğrenmek istiyorsak günde 5, 10 dakika akşamdan akşama bu iş olmaz. Daha önceki bir yazımda belirtmiştim. İngilizce Yeterlik Sınavına girecek öğrencilere ben 5 hafta sürecek bir program öneriyorum. Günde 3 saat, haftada 6 gün, toplam 90 saat.  Öğrencilere okuma (reading), yazma (writing), dinleme (listening) ve konuşma (speaking) ile ilgili yoğunlaştırılmış bir program öneriyorum. Bir düşünürün dediği gibi, bir işte sen tamamını ona vermezsen, onun yarısını bile alamazsın!

Daha sonra devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s