Düşünce Gücüyle Tedavi

Yaklaşık üç yıl önce GBS (Guillain Barre Syndrome) sebebiyle 15 günü yoğun bakımda ilaç tedavisi (Plasmapheresis+IVIG) ve kalanı fizik tedavi olmak üzere altı ay yatılı tedavi görmüştüm. Sonrasında da iki yıl daha ayaktan fizik tedavi almaya devam ettim. Başlangıçta sadece başımı oynatabiliyordum. Bugün şükürler olsun ki tamamen eski sağlığıma kavuştum. Havuz terapisi, refleksoloji ve akupunktur yine bu dönemde başvurduğumuz tedavilerden. Bu vesileyle bu süreçte bana en çok destek olan eşim ve çocuklarımla tüm yakınlarıma ve hastane çalışanlarına yeniden teşekkür etmek istiyorum. Çok yaygın olarak görülen bir rahatsızlık değil. İnsan hastaneye düşünce sağlığı ile ilgili bir sürü şey öğreniyor. Ben bu süreçte daha ilk gün şunu öğrendim: Eğer tıp bir rahatsızlığın nedenini tam olarak biliyorsa (mikrop, virüs, bakteri gibi) ona hastalık (disease) diyor. Eğer rahatsızlığın sebebini tam olarak bulamamışsa buna sendrom (syndrome) diyor ve maalesef tıbbın bu kadar ilerlemesine rağmen sendromlar toplam içinde neredeyse %95. GBS de yaklaşık 200 yıldır bilinmesine rağmen halâ sebebi net olarak ortaya konulabilmiş değil.

Kuantum Düşünce Gücü ile ilgili ilerleyen günlerde bir yazı yazmayı düşünüyorum. Benim bu yazıda anlatmak istediğim şey Düşünce Gücüyle Tedavi (Healing With Mind Power). Kavramın İngilizcesini de özellikle yazmak istedim, belki internetten araştırmak istersiniz.

Tıp Fakültesinde, Nöroloji Ünitesi Yoğun Bakımda kaldığım geceydi. Klimalar çalışıyor olmasına rağmen hastalığın ilerlemeye devam etmesinden olsa gerek müthiş bir ter ve ateş vardı. Bunalıyordum ve adeta nefes alamıyordum. Belki bir saat böyle çırpındım. Sadece başımı sağa sola oynatabiliyordum. Sonra çıplak ayakla, üstsüz olarak, karlı bir havada, buzların üstünde koştuğumu hayal ettim. Koştum, koştum, koştum. Serinlemiştim. Ancak o zaman uyuyabildim.

Aradan birkaç ay geçtikten sonra bunu eşim ve çocuklarla paylaştım. Büyük oğlum, Eren, televizyonda izlediği bir belgeseli anlattı. Sağlak birisine iki hafta süreyle sol eliyle dart attığını hayal etmesi isteniyor. İki hafta süreyle her fırsatta bunu hayal edecek. Bazıları malum sol elini neredeyse hiç kullanamaz. Bu denek de öyle. İki haftanın sonunda denek dartın karşısına geçiyor ve sol eliyle hedefi tam isabet vuruyor.

Yine internette bir videoda izlemiştim (“Hayal Gücü ile İyileşme Öyküsü” diye arayın). Geçirdiği bir trafik kazası sonrasında doktorlar kazazedeye ayağının kesilme ihtimali olduğunu söylüyorlar. O da tüm bedeniyle, düşüncesiyle ayaklarına nasıl tekrar can verdiğini, bunu hayal ettiğini ve ayağının kesilmekten kurtulup nasıl tekrar eski sağlığına kavuştuğunu anlatıyor.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Ama şunu da unutmayın: Cerrahi bir müdahale gerekiyorsa (örneğin kopan bir parmak) kalkıp bunu düşünce gücüyle iyileştiremezsiniz ama iyileşme süresini kısaltabilirsiniz. Bu mevcut tıbbi yöntemlere kesinlikle bir alternatif değil, onları destekleyen bir araçtır. Verilen örnekler kişisel örnekler ama kişinin düşüncelerini belli bir konuya nasıl odaklayabileceği ile ilgili öncelikle zihnimizi eğitmemiz gerekiyor. Eğer bunu başarabilirsek hayatta karşımıza çıkan ve bizi çok meşgul eden sorunların aslında büyük resim içinde hiç de önemi olmadığını kavrarız ve daha sağlıklı bir hayata yelken açarız.

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s