Uçak, Otomobil, Füze

Beni bu yazıyı yazmaya iten neden meslektaşım değerli Haluk Tatar’ın Youtube’da Video Eğitim isimli kanalında izlediğim bir video: Türkiye Uçak da Yaptı, Araba da! – Devrim Arabaları ve Etimesgut Uçak Fabrikası. Videonun bağlantısını aşağıya koydum [1], bakarsınız, bakın da zaten, bu konu önemli. Mutlaka Haluk Hoca da biliyordur, duymuştur, benim bu videoda anlatılanlara bir ilavem olacak. Türkiye’nin ilk Güdümlü Füze Projesi: ORDOT. Ben üniversite yıllarında, öğrenciyken, proje ekibinin içinde yer alan ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Nuri Saryal’dan bu projeyi ilk ağızdan, işin canlı şahidinden dinleme fırsatı bulmuştum. Hocamız hayatta, Allah uzun ömürler versin. O kadar dolu ve donanımlı bir insandı ki, onun derslerini iple çekerdim. Milli Uçak Projemiz, Milli Otomobil Projemiz ve Milli Güdümlü Füze Projemiz. Dediğim gibi yerli ve milli uçak ve otomobil projelerimiz için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz, ben bu yazıda güzel ülkemiz, güzide Türkiye’mizin yerli ve milli füze projesinden bahsedeceğim. Arkanıza yaslanın ve okumaya başlayın.

ORDOT; hem Ordu Donatım ve hem de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin kısaltması olarak düşünülen bir isim, ismin fikir babası da Nuri Hoca. Doktora sonrası askerliğini Ankara’da ORDONAT Asteğmen olarak yapan hocanın o günlerde (1956) tohumunu attığı proje. 1966 yılında anti tank güdümlü mermi geliştirilmesi için Prof. Dr. Nuri Saryal’ın da aralarında olduğu bir ekibin Türkiye’nin ilk roketini tasarlayıp, uçurmasının öyküsü. Başta Nuri Hoca olmak üzere onun ekibinde araştırmacı olarak bulunan ve akademisyen olarak da ülkesine hizmet eden birçok kıymetli insanla birlikte vatanperver askerler ve bürokratlar. Proje TSK için o yıllarda Almanlardan alınmak istenen Cobra füzelerine alternatif olarak tamamen yerli bir füze üretilmesi fikrine dayanıyor. Çünkü Almanlar Cobra füzeleri için gerekli birçok “know-how”ı vermiyorlar veya vermek istemiyorlar. Yıllarca Nükleer teknolojiyi elde etmememiz için (bazıları halâ mevzuyu elektrik üretmek sanıyor) Türkiye’de Nükleer Santral kurulmasına izin vermedikleri gibi. Şimdi nükleer santral kuruyoruz, bütün ülkeler neredeyse bize santral yapmak için yarışıyorlar, neden acaba, bu teknoloji eskidi mi yoksa? Neyse, konuyu dağıtmayalım, bu başka bir yazının konusu olsun.

Olayın tüm ayrıntılarını burada vermem yer darlığı nedeniyle tabii ki mümkün değil. Ama Nuri Hoca’nın anılarından tekrar okuyunca insan nasıl kahroluyor bilemezsiniz, gözlerim doldu [2]. 3 yıllık destansı bir çalışmanın ardından 1969 yılında yapılan fırlatma denemeleri başarılı olur. Tüm ekip yaptığı işten elbette ki gururludur, takdir edilip önlerinin açılacağını umarlarken adım, adım yine her zamanki sinsi planlar devreye girer. Para bulamazlar, destek bulamazlar, ekipteki insanlar görevden alınır ya da emekliye sevk edilir. Sonuçta proje “unutturulur”.

Türkiye’nin ilk yerli füze projesi 1960’lı yıllara dayanıyor. 1966 yılında başlatılan ve 1969 yılında ilk başarılı denemeleri gerçekleştirilen füze projemiz. Tarihlere dikkat eder misiniz, ilk uçak projemiz 1939, ilk otomobil projemiz 1961 ve füze projemiz de 1969. Bugün herkes Endüstri 3.0’ı veya Endüstri 4.0’ı ıskaladığımızdan dert yanıyor, hayır aslında ıskalamadık, eğer bu projeler “akamete uğratılmasaydı” (başarısız olan, sonuçsuz kalan) bugün tam da bu gelişmelerin içindeydik. İşte sadece ama sadece “akamete uğratılan” (acaba?) bu üç proje bile hayata geçseydi biz bugün gelişmekte olan ülkeler kandırmacasına muhatap olmayacaktık.

Tarih, ders alınırsa tekerrür etmez!

[1]: https://www.youtube.com/watch?v=mjVY4N47Wlk

[2]: http://www.goklerdeyiz.net/ordot-1960lli-yillarda-milli-gudumlu-roket-projesi/ 

W37-164449,devrim3

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s