Teknoloji Bağımlılığı

Okulların açıldığı bugünlerde tüm anne babaların ortak kaygısı yine çocukların ellerinden düşmeyen cep telefonları. Acaba çocuğum teknoloji bağımlısı mı oldu? Tedavi mi ettirmem lazım? Bütün gün elinden telefonunu bırakmıyor, ne zaman ders çalışacak?

Başta uyuşturucu, alkol ve sigara olmak üzere toplumu bağımlılıkların esirinden kurtarmayı yıllardır kendine görev edinmiş olan Yeşilay, bakın teknoloji bağımlılığını nasıl tanımlıyor:

“Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydalar var. Ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması çok ciddi zararlara sebep olabilir. İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanmaktadır.” (1)

Yine aynı kaynakta bunun belirtileri ile ilgili de şu bilgilere yer verilmiş:

  • Yalnızca birkaç dakika diyerek saatler harcamak.
  • Çevrenizdekilere ekran karşısında geçirdiğiniz zaman hakkında yalan söylemek.
  • Uzun süre bilgisayar kullanmaktan dolayı fiziksel sorunlardan şikâyet etmek.
  • Anonim bir kişiliğe bürünmek, insanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih etmek.
  • İnternete girmek için yemek öğünlerinden, derslerden ya da randevulardan ödün vermek.
  • Bilgisayarınızın başında çok fazla zaman geçirdiğiniz için suçluluk duyuyorken bir yandan da büyük bir zevk almak ve bu iki duygular arasında gidip gelmek.
  • Bilgisayarınızdan uzak kaldığınız zaman gergin ve boşluktaymış gibi hissetmek.
  • Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmak.

Yürümeyi bile bilmezken, mama yedirirken tabağını bitirsin diye televizyonun karşısında reklam izlettirilen ya da cep telefonu ile oyalanan çocukların bu noktaya gelmesinde elbette en büyük pay anne babaların. Çocuklarımız henüz bu aşamaya gelmeden yapabileceğimiz bir şeyler yok mu? Elbette var. Ben özelikle çocukların spora yönlendirilmeleri konusunu işlemek istiyorum.

Çocukların ana sınıfına başlayana kadarki beş yıllık dönemine bir bakarsanız, oyunla ve arkadaş ortamıyla öğrenme ve eğlenme ön plana çıkıyor. Ana sınıfına başladıktan sonra resimdi, çizimdi derken artık çocukluklarını unutmaya başlıyorlar. Veliler ilkokula başlamadan okuma yazmayı bilen çocuklarıyla övünüyor. Sonrası malum, lise giriş sınavları, üniversite giriş sınavları, sonrasında KPSS, ALES, TUS, vs, vs. Çocuklarımızı ilkokula başlamadan satrançla ve bisikletle, ilkokul yıllarında da yüzmeyle tanıştırmamız gerekiyor. Yine bu yaşlarda tecrübeli koçlar eşliğinde kendisine uygun olan bir sporla tanıştırılmalı çocuklarımız. Ben sürekli kitap okuma, ders çalışma, hatta yabancı dil kursu (bu ayrı bir yazının konusu olacak) gibi zihinsel aktiviteler içinde olan çocukların, sporla bedensel aktiviteler içine girerek vücudunu dengeleyebileceklerini düşünüyorum.

W38-Teknoloji

Şunu bir hayal edin: Bir ülke ki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerinde yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu ve konferans salonları var. 20 yıl sonra olimpiyatlarda altın madalyalar hangi ülkeye gider dersiniz? Dünyanın en prestijli üniversiteleri hangi ülkeden çıkar dersiniz? Tiyatro, drama, müzikal gibi grup çalışmalarına katılmış, bir müzik aletini çalmayı öğrenmiş (bu da ayrı bir yazının konusu olacak) gençlerin, özgüvenlerini kazanmış bireyler olarak hayata atıldıklarını düşünün… Bu saydıklarımız hayal değil, sadece yapmak için irade ve ısrar gerekiyor. 15 yaş ile 25 yaş arası gençlerin durumuna bakıp, bir fotoğraf çekip onları suçlamak yerine, çocukluktan itibaren onların önüne hangi seçenekleri ve fırsatları sunduk buna bakalım. Bu gençler bizim geleceğimiz, umudumuz. Ne ekersek, onu biçeceğiz.

Harry Emerson Fosdick’in bir sözü geliyor hatırıma: Büyük adamların biyografilerini okudukça, insan, bu kimselerin nasıl olup da kalabalıkta kaybolup gitmediklerini düşünmekten kendisini alamıyor. Aslında onları diğerlerinden ayıran nitelikleri, kendilerini kendilerinden daha büyük bir davaya adamış olmalarıdır. Bu yüzdendir ki, büyük bir davayı düşünürken, bu büyük isimler de hemen hatırımıza gelir.

(1) https://www.yesilay.org.tr/tr/bagimlilik/teknoloji-bagimliligi

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s