Yaratıcı Düşünme

Yaratıcı düşünmeyi (Creative Thinking) süregelen yöntemlerin ve bakış açılarının dışına çıkarak yeni teknikler geliştirerek, farklı bakış açıları kullanarak problemlere çözüm bulmak diye tanımlayabiliriz. Burada yaratıcılığı (creativity) yenilikçilik (innovation) ile karıştırmayalım. Sözlük tanımı olarak yaratıcılık, özgün ya da sıra dışı bir şeyleri kavrama yeteneği ya da eylemidir. Oysa yenilikçilik yeni bir şeyin uygulanmasıdır. Kafanızdan onlarca yaratıcı düşünce geçebilir ama bunlardan herhangi birini uygulamaya koymazsanız yenilikçi olmuş olmazsınız. Peki, yaratıcı düşünme sadece problemlere cevap vermek için mi kullanılır? Elbette hayır ve belki de günümüzün esas konusu o. Yani yaratıcı düşünme ile yeni fikirler, ürünler, süreçler geliştirmek. Bir ihtiyacı diğerlerinden daha önce hissedebilmek ve çözüm geliştirmek. Yaratıcı düşünme genetik olarak bizde var olan bir özellik midir, yoksa diğer birçok yetenek gibi öğrenilebilir mi? Şundan emin olun, evet bazılarımız diğerlerine göre daha zeki, doğuştan hayata 1-0 önde başlıyorlar ama çevrenize şöyle dikkatlice bir bakın, çabalamadan, emek sarf etmeden, çalışmadan başarılı olan var mı? Yaratıcı düşünme de öğrenilebilecek bir yetenektir. Bunun için yine eğer araştırırsanız onlarca farklı teknik çıkar karşınıza. Biraz ilgi ve çaba şart!

Önceki yazılarımdan da bilirsiniz, benim bu uzunluktaki bir yazıda böylesine kapsamlı bir konuyu tüm boyutlarıyla ele almam söz konusu olamaz. Benim esas amacım farkındalık yaratmak, merak uyandırmak, kafalarda soru işareti bırakmak. Balık vermek yerine, balık tutmayı öğretmek.

Okulda Girişimcilik derslerinde farklı örnekler üzerinde durduktan sonra öğrencilere hep şu soruyu soruyorum: Bir sonraki adım ne olacak? Evet bir sonraki adımı bulan ve herkesten önce keşfeden tabiri caizse köşeyi dönecek! İşte size basit bir örnek:

Alış Veriş Merkezleri (AVM) bir ihtiyaçtan ortaya çıktı. Bazen yazın sıcağında, bazen de kışın soğuğunda çoluk çocuk, çarşı pazar alış verişe çıktığınızı düşünün. Çocuklar sıkılmaya başlayacak, acıkacaksınız, hatta tuvalet ihtiyacınız gelecek. İşte AVMler tüm bu ihtiyacınızı karşılayacak donanıma sahip. Ayakkabıdan takım elbiseye, marketten sinema salonlarına, çocuk oyun salonlarına kadar gün içinde ihtiyacınız olabilecek her şey tek bir çatı altında sunuluyor. Tabi her hizmetin bir bedeli olacak ve bu hizmetler için ödeyeceğiniz her kuruş AVMde kalacak.

Günümüzde elektrikli otomobillerin yaygınlaşmaya başlamasıyla özellikle bu alana yatırım yapan ülkelerde AVM otoparklarının üstü kapatılıp güneş panelleriyle donatıldı. Belli aralıklarla da şarj istasyonları kuruldu. Hem otoparkın üstü kapandı, aracınız güneşin altında kalmadı, hem de elektrik üretmeye başladınız. Otoparkın üstünü ilk kapatan daha fazla müşteri çekmeye başladı. Burada ürettiği elektrikle ücretsiz olarak müşterilerinin araçlarını şarj etmelerine fırsat tanıyan AVM diğerlerine göre işi bir adım daha öteye götürdü. Müşteriler içerde alış veriş yaparken araçları da gölgede şarj oluyordu. İşte can alıcı soru burada geliyor? Bir sonraki adım ne olacak? Bu adımı rakiplerinden önce bulup devreye alan, rakipleri taklit edene kadar kazancını katlayacak.

ABD’nin Kaliforniya eyaleti dünya çapında bir ilke imza atmak üzere: 9 Mayıs’ta Kaliforniya Enerji Komisyonu’nda oylamaya açılacak yeni düzenleme kabul edilirse, eyalette inşa edilecek tüm yeni konutların çatılarına güneş paneli monte edilmesi zorunlu kılınacak. Bu kategoriye inşa edilecek tüm müstakil evler ve üç kata kadar yüksekliğe sahip her türlü apartman ve yerleşim tesisi giriyor. Uygulamanın başlangıç tarihinin 1 Ocak 2020 olacağı verilen bilgiler arasında [1]. İki gün sonra oylama yapıldı ve düzenleme kabul edildi. ABD merkezli Tesla şirketinin Solar Roof [2] projesiyle bu alana çok farklı bir yenilik getirdiğini duymuşsunuzdur.

Bol güneşli günler…

[1]: https://www.xtrlarge.com/2018/05/07/kaliforniya-ev-cati-gunes-paneli/

[2]: https://www.youtube.com/watch?v=4sfwDyiPTdU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s