Karavanla Yollara Düşmek

Bir kaç yıl önce 15 günlüğüne ailece tatile çıkmıştık. Planımız Ege sahillerinde dolaşmaktı. Altınoluk’tan başlayıp Didim’e kadar gittik. Hiçbir otelde de rezervasyon yapmadık. Yol üzerindeki tatil yerlerinde de birer, ikişer gün konakladık. Didim’de de konaklamak için bir otele gittiğimizde yerli turist kabul etmediklerini söylediler. Yurtdışından gelen turist kafileleri için acenteler tarafından otelin tüm sezon boyunca kapatıldığını öğrendik. “Ultra Her Şey Dâhil” tatil konseptinin bizim turizmimize neye mâl olduğu yeterince konuşuldu. Yabancılar ülkemizde neredeyse bedavaya tatil yapıyorlar.

1980’lerde başlayan “bacasız sanayi” adıyla turizme yapılan ve temelde inşaat sektörünü (ulaşım, gıda, mobilya gibi başka sektörler de var tabi) canlandıran bu yatırımların günümüzde yatırılan paraya karşılık bize ne kattığına bakmak lazım. Tüm sahiller otellerle dolu, denize girmek için kumsal bile bulamıyorsunuz, her yer oteller tarafından parsellenmiş. Halk plajlarının durumunu biliyorsunuz zaten. Piknik tüpü, çaydanlık, mangal, karpuzla piknik keyfi! Bu kadar yatırımın sadece 10 da 1’i karavan ve kampçılık sektörüne yapılsaydı durum nasıl olurdu merak ediyorum. Neden mi?

Kampçılık ve karavancılık özünde özgürlüğü ifade eder. Hatta karavancıların bir sözü var: Eviniz park ettiğiniz yerdir (Home is where you park it). Biraz daha çok böyle göçebe kültürü. Küçücük karavanda veya kampervanda (Türkçe’ye böyle çevrilmiş, aslı: campervan) geçen birkaç gün size evinizin ne kadar da büyük bir yer olduğunu öğretir. Ben bu yazıda karavan konusunu işleyeceğim. Hafta sonları yurtdışına çıktığınızda yollardaki karavanları görünce herkesin sanki şehirleri boşaltıp yollara çıktığını zannedersiniz. İrili, ufaklı, çekme ya da motokaravanlar, yüzlercesi. “A” segment araçlarını bile kampervana dönüştürüp tatile çıkanlar görürsünüz. Parayı otellere vermek yerine (otelciler kusura bakmasın!) yollarda araç içinde yatıp, istediğini pişirip yemek ve dilediğin yere gidip, dilediğin yerde de konaklamak (ABD’de buna “boondocking” diyorlar). Ne kadar özgürce!

Donanımlı bir karavanda bir evde olan tüm eşyalarınız var, sadece beyaz eşyaların boyutları biraz küçük. Fırın, buzdolabı, ocak, duş, tuvalet, yatak, hatta klima, vs. “micro camper” veya “tear drop camper” denilen modellerde duş ve tuvalet yok, bunun dışında diğer tüm donanım var. Zevkinize göre. Bu karavanlar ısı yalıtımlı, elektrik ve su tesisatı ile donanmış, dediğim gibi bir evde olan her şey var. Şimdi turizme yapılan yatırımların inşaat sektörünü nasıl geliştirdiğini düşünürken, karavan sektöründe de durumun farklı olmadığını gördünüz. Burada fazlası var!

Gelişmiş ülkelerde “ev” denince biliyorsunuz müstakil ev anlaşılır, bizde daha çok apartman dairesi. Müstakil evde yaşayan biri evinin tüm işleriyle uğraşmak ve hatta bu işlerden biraz olsun anlamak zorundadır. Apartmanlarda yönetici bu işlerden anlasa yeter. Karavanınız olunca yine bütün bu işlerden anlamak zorundasınız. Bunun kişiyi nasıl geliştirdiğini ve donanımlı olmak zorunda bıraktığını düşünsenize.

Çekme karavanlarla ilgili bir öneriyle şimdilik bu yazıyı bitirelim. Aslında daha konuşulacak çok şey var. Biliyorsunuz 750 kg’a kadar olan römorklar veya çekme karavanlar için ruhsata gerek yok ve mevcut ehliyetinizle kullanabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey aracınıza eğer yoksa çeki demiri taktırmak. Bunun için ise araç tadilat projesi yaptırıp bunu ruhsata işletmeniz gerekiyor. Benim önerim sürücüleri bu zahmete sokmamak ve karavancılığı özendirmek için araç üreticileri fabrika çıkışında çeki demirli olarak araçlarını satsalar daha güzel olmaz mı?

A, B, C sınıfı fark etmez, çekme karavan veya micro camper, hangisi olursa olsun, karavanınızla düşün yollara ve güzel ülkemizin görülmeye değer binlerce nadide yerlerine gidin. Ama lütfen çevreyi kirletmeyin, öyle ki siz oradan ayrıldıktan sonra orada birilerinin konakladığı anlaşılmasın bile!

İyi yolculuklar…

W41-teardrop-trailer-1

https://blog-assets.thedyrt.com/uploads/2018/02/teardrop-trailer-1.jpg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s