Liselere Giriş Sınavı

Liselere Giriş Sınavının ve Üniversitelere Giriş Sınavının 2, 3 yılda bir değişmesi artık sıradan bir olay oldu. Şimdiye kadar sorunun kaynağına inmek yerine günü kurtarmaya yönelik uygulamalar sorunu gittikçe daha da içinden çıkılmaz hale sokuyor. Üniversitelerin kontenjanı sınırlı veya bazı bölümlerden mezun olunca iş bulma şansınız neredeyse yok gibi. Bu nedenle bazı bölümlere aşırı bir talep oluyor. Bunun için de ÖSYM bir sıralama sınavı yapıyor. İşte sorun burada, daha önceki bir yazımda belirtmiştim, siz herkesi üniversite okumaya yönlendirir ve üniversite okumayanlar asgari ücrete mahkûmdur derseniz haliyle üniversitelere talep artar.  Yapılması gereken reform aslında herkesi üniversiteye yönlendirmeden meslek liselerinin kalitesini arttırıp mesleki eğitimi özendirmek ve doğal olarak ücret politikasında da ciddi iyileştirmeler yapmak.

Bu şimdilik, maalesef, ufukta görünmüyor. Bari daha kabul edilebilir bir sınav sistemi olsa nasıl olur? Üniversitelere giriş sınavının bir telafisi var, istediğiniz kadar girebiliyorsunuz, oysa liselere giriş için bu sınavın telafisi yok, sadece bir tek hakkınız var. Bunun için de çocukların çok sıkı hazırlanmaları gerekiyor! Peki, tüm ortaokul yıllarına yayılan bir sistem olsa ve çocukların geleceği tek bir sınava bağlı olmasa nasıl olur?

Yurtdışındaki uygulamaları artık bilmeyen yok, defalarca tartışıldı, bu sistem bize özgü, köklü reformlar yapılana kadar da bari biraz iyileştirelim diyorum. Finlandiya bu reformları 1970’li yıllarda yaptı ve ancak 30 yıl sonra 2000’li yıllarda meyvelerini topladı. Üniversite giriş sınavları ile ilgili önerilerimi daha sonra yazacağım. Bu yazıda liselere giriş sınavı hakkında bir şeyler paylaşmak istiyorum.

Öneri aslında çok basit, yıl içinde yapılan sınavları sadece 8. sınıflar için değil de tüm sınıflar için uygulamak. Nasıl mı? Tüm sınıflarda bazı derslerden (Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve İngilizce) dönem içinde iki adet sınav yapalım ve bu sınavlar bakanlık tarafından merkezi olarak yapılsın. İlk sınavın toplama katkısı % 40 ve ikinci sınavın katkısı da % 60 (üniversitelerdeki vize ve final sınavları gibi). Yılsonu notu da birinci ve ikinci yarıyıl notlarının ortalaması ile bulunacak. Diğer derslerden de sınav yapmayalım. Resim, Müzik, Beden Eğitimi, Teknoloji Tasarım gibi dersleri öğrenci zorunluluktan değil de sanatsal veya sportif etkinlik olarak algılasın.

Bir yıl için şöyle bir eğitim-öğretim planı yapabiliriz:

Birinci Yarıyıl (hafta)
Dersler 8
Birinci Sınavlar 1
Dersler 8
İkinci Sınavlar 1
Yarıyıl Tatili 4
İkinci Yarıyıl  
Dersler 8
Birinci Sınavlar 1
Dersler 8
İkinci Sınavlar 1
Yaz Tatili 12
Toplam: 52

Sınıf ortalamalarının toplam ortalamaya etkisine gelince:

5. sınıf % 20
6. sınıf % 20
7. sınıf % 25
8. sınıf % 25

Toplam % 90 ediyor, fark ettiniz, geri kalan % 10 da öğrencinin sanatsal veya sportif ulusal veya uluslararası faaliyetlerde elde ettiği derecelerden gelecek. Öğrencileri salt akademik başarıya göre değil de, sanatsal veya sportif faaliyetlerine göre de değerlendirmiş, teşvik etmiş, cesaretlendirmiş olacağız. Bunun için de her okulda satranç kulüpleri, masa tenisi takımı, yüzme takımı, resim kulübü, müzik kulübü, tiyatro kulübü vs. kurulacak ki bu alanlarda yerel ve ulusal yarışmalar yapalım. Hem çocuklar için bir sosyal faaliyet hem de sonunda % 10 sınav sonucuna etki edecek bir çalışma. Hep söylüyorum, salt akademik başarıya odaklanır sanatı ve sporu ihmal edersek, çocuklarımız asosyal birer birey olur çıkar karşımıza. Onlardan ne yenilikçi ne de yaratıcı olmalarını bekleyemeyiz o zaman.

Adrese dayalı yerleştirme kanımca hiç adil değil, bunun yerine yine tercih ve sıralama sistemine geri dönelim diyorum. Öğrenci 4 yıllık emeğinin karşılığını daha açık ve net bir sınav sürecinin sonunda alsın. Ne dersiniz, üzerinde düşünmeye değer mi?

s8024hd91fc0dbdfafe2cb40ee0972eea415df144c8b9c_

Kaynak: https://www.tzv.org.tr/#/haber/841

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s