Yarın Ne Zaman Gelecek?

Günümüzde artık Hollywood dizi çeker gibi film çekiyor. Birinci tutulmaya görsün, yedincisi, sekizincisi hatta daha fazlası çekiliyor. Böyle bir seri filmden çıkınca insan ister istemez bir sonraki filmde işlenecek konuyu merak etmeye başlıyor. Zaten her filmin sonunu da gelecek filmle ilgili merak uyandırıcı bir iki sahneyle kapatıyorlar. Yine bugünlerde piyasaya sunulan son cep telefonu (ne hikmetse bu dilimize böyle çevrilmiş, aslında “mobil telefon” ya da “taşınabilir telefon” demek daha doğru olmaz mıydı?) modelleri ile ilgili görseller ve teknik özellikler zaten aylar öncesinden piyasaya “sızmıştı (!)”. Daha şimdiden gelecek yıl ne tip yenilikler olacak diye düşünmeye başladık bile. Telefonun fiyatı kimin umurunda (?).

Aynı şey otomobil fuarlarında karşımıza çıkıyor. Biri birinden güzel otomobillerin arasında gezerken nedense gelecek yılların modelleri ile ilgili ipuçları arıyoruz. Tuhaf değil mi? Bugünde olduğundan daha çok yarında yaşıyor gibiyiz. Mutluluğu ve huzuru bugünde değil de, yarında arar gibiyiz. Oysa dün geçmiştir, onun hakkında yapabileceğimiz hiçbir şey kalmamıştır, yarının ne getireceğini de kimse bilemez. Elimizde var olan sadece bugündür ve kontrolümüzde olan da odur. Geçmişten ders almak sözü birey söz konusu olduğunda bana biraz pişmanlık ve kişinin kendini suçlaması gibi olumsuz düşünceleri çağrıştırıyor. İyisiyle kötüsüyle geçmiş bizim geçmişimiz ama uzmanlar beynimizin güzel anıları hatırlayıp kötü anıları unutmaya daha meyilli olduğunu söylüyorlar. Ne güzel bir koruma mekanizması öyle değil mi?

Piyasaya baktığınızda bununla ilgili onlarca örnek görebilirsiniz. 20 yıla yayılan ev taksitleri, 10 yıla yayılan otomobil taksitleri, yine 10-20 yıla yayılan bireysel emeklilik sistemi. İlkokula başlayan çocukların ruh halini düşünebiliyor musunuz? Hele bir de okuldan ilk günlerde nefret etmişse! 12 yıl temel eğitim, üstüne 4 yıl da üniversite. Bu kâbus biter mi?

Bizim özellikle Ramazan ve Kurban Bayramlarındaki uzun tatillerimiz meşhurdur. Kimi eşine dostuna gider, kimi tatil beldesine, herkesin kendi tercihi. Burada dikkat çeken konu tatilin başlangıç saati: Eğer tatil sizin için varacağınız yer ise, gideceğiniz yere kadar geçen süre sizin için çekilmez oluyor. Hem kendiniz stres oluyorsunuz, hem de çevrenizdekilere karşı daha hırçın. Uzmanlar bunu önlemek ve tatilden keyif almak için tatilin başlangıcı evinizden ayrıldığınız saniye olmalı diyorlar. Böylece yolda geçen süreden de keyif alacak, çevredeki manzaranın keyfini sürebileceksiniz. Daha yola çıkmadan: “51 hafta çalışıyoruz, 1 hafta tatile gidiyoruz, bu nasıl adalet?” derseniz o tatil sizin için çile olur. Bugünün tadını çıkarmaya çalışın! Tatil dediğimiz şey senede bir ya da iki hafta deniz kenarında bir otel midir? Akşamları iş çıkışını ve hafta sonlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Koca bir yılımızı gelecek yılın tatilini planlamak yerine, hafta sonları gidebileceğimiz yerlere gitmek, bir hobi ile uğraşmakla geçirsek nasıl olur? Dünyanın karada en uzun yaşayan canlısı olan kaplumbağanın aynı zamanda en yavaş canlısı olmasını nasıl açıklamak lâzım?

Yazıyı Prof. Dr. Donald Norfolk’un “İş Hayatında Stres” başlıklı kitabından bir alıntıyla bitirmek istiyorum: “Birçok başarılı insan, günde sadece üç öğün yemek yiyebileceklerine, bir takım elbise giyebileceklerine ve bir tek evde oturabileceklerine rağmen her gün daha fazla para kazanmayı kendilerine tek amaç edinmişlerdir. Ne kadar çok para kazanırlarsa o kadar çok endişelenmektedirler. Hepimize günde yirmi dört saat zaman tanınmıştır ve bu zaman içinde sağlığımızı korumak, bazı şeylerden zevk almak, para, mutluluk, saygınlık kazanmak ve ölümsüz ruhumuzun gelişmesini sağlamak zorundayız. Eğer zamanımızı kullanmak için düzenli bir plan yapmazsak bu amaçlarımızın hiç birisini elde edemeyiz.”

W45-stress

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s