Yapay Zekâ: 1

İnsanların aklına hep şu soru geliyor: Yapay zekâ bir gün insanlığı ele geçirebilir mi, bizim sonumuz ne olur? Bununla ilgili onlarca film, dizi, video, yazı var. Yapay zekânın artık bilgi ve donanım olarak zirveye çıktığı ve tüm insanları da kendine köle yaptığını hayal edin. Böyle bir beynin insanların asgari ücretle nasıl geçineceğini, insan gibi ilkel (!), organik bir türün sosyal ve psikolojik problemleriyle uğraşacağını mı sanıyorsunuz? Tabii ki hayır! Üstelik onun enerji kaynaklarını paylaşan 10 milyarlık bir nüfus? O gün geldiğinde, yani dünyada artık öğrenilecek bir şey kalmadığını düşündüğünde yapay zekâ kendini, kendisi için ürettiği (ürettirdiği) ve kendi kendini geliştirebilen (upgrade) bir uzay gemisine yükleyip, tası tarağı toplayıp başka gezegenleri keşfe çıkacaktır (kendini elektromanyetik sinyallerle başka galaksilere de kopyalayabilir). Dünyanın merkezine iki tane füzyon bombası bırakıp gitmeyeceğini umuyorum. Bunun evrende bir kelebek etkisi yaratıp yolculuğunu sekteye vurmasını istemez, bu olasılığı hesap eder. O gün bizim Endüstri 1.0 öncesine döndüğümüz gündür!

W47-1.AI

Yukarıdaki paragrafı şöyle bitirmek aslında daha uygun olur: Bana öyle geliyor! Evet, bunu şimdiden bilemeyeceğimize göre, mevcut duruma bakıp ben kendi adıma böyle bir çıkarımda bulunuyorum. Biraz karamsar bir tablo bu ama Nuh Tufanı gibi kitlesel yok oluşları düşündüğünüzde, Mayaların, İnkaların, Sümerlerin akıbetlerini düşündüğünüzde nasıl bir yola girdiğimizi bilelim istiyorum. Atlantis diye bir uygarlık var mıydı gerçekten?

Madem sonuç bu olacak, öyleyse biz şu an neyin mücadelesini veriyoruz? Eğer işin sonunda kaybedecek, belki de neslimizin sonunu getirecek bir gelişmişlik düzeyine ulaşacaksak, neden göz göre göre bu yolda ilerliyoruz? Yapay zekâyı ne kadar ilerlerse ilerlesin insanların yardımcısı (kölesi) olduğu fikriyle geliştirmenin bir yolu olamaz mı? Yani daha şimdiden programcılar, algoritmaları düzenlerken bu fikri yapay zekâya aşılayamaz mı? Çok mu insanca düşünüyorum? Yoksa o fırsat zaten kaçtı mı? Kendimi yazılımcıların yerine koymaya çalışıyorum, yazdığınız programların günün birinde sizin fişinizi (!) çekebileceği ihtimalini düşünmek nasıl bir şey acaba?

Bunun mümkün olamayacağını, artık geri dönüşü olmayan bir yola girdiğimizi daha önce keşfettik. Nasıl mı? Cep telefonları. Bugün hangi anne, baba evinde çocuklarını cep telefonuna karşı koruyabiliyor. Daha önce de yazdım, bu sadece bizim değil, tüm dünyanın gündeminde olan bir sorun.

İlk paragrafa geri dönelim. Yapay zekânın sürekli bir merak duygusuyla yeni şeyler öğrendiğini düşünelim. Zaten o aşamada bütün fabrikalar onların denetiminde, elektrik onların, su onların. İnsanlardan ne isteyebilir ki? Onun elinde olmayıp da insanda olan şey nedir? Ulaşamayacağı ne var ki bizleri köle olarak kullansın? Bizler işin başında yapay zekâyı işimizi kolaylaştırsın diye tasarlamışken, o şimdi bunu kendisi için mi yapacak? Tek sorun enerji! Bugüne kadar yaşanan savaşların kökenine bakarsanız enerji kaynaklarına ulaşım veya bu kaynakları kontrol etmek olduğunu görürsünüz. Gelecekte makinelerle insanlar arasındaki savaşın nedeni de bu olmasın?

İnsanın temel ihtiyaçlarına baktığınızda beslenme ve barınma en başta geliyor. Gıdalar bizim enerji kaynağımız. Bunun için de güneşe ihtiyacımız var, fotosentez, ısınma, aydınlanma için. Makinelerin enerji kaynağı da elektrik. Herkese (insanlar ve makineler) yetecek kadar gıda ve elektrik varsa sorun yok demektir. Yaşama duygusu insanın en önemli duygusudur, boğulmalardaki en büyük etken kişinin bu esnada paniklemesidir. Boğulma sırasında insan içgüdüsel olarak nefes almak istemekte, nefes almak için yüzeye çıkmaya çalışmakta, çabaladıkça da daha fazla su yutup boğulmaktadır. Makinelerin en önemli duygusu ne olabilir ki?

Devam edeceğiz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s