Arkeoloji

Arkeoloji bilimi geçmişten günümüze uygarlıklara ait her türlü maddi kalıntılar yoluyla insan faaliyetlerinin incelenmesi olarak tanımlanabilir. Bu tanıma bakıldığında gerçekten önemli bir bilim dalı. Sonuç itibariyle binlerce yıllık hayatımızda, atalarımızdan bize dilden dile gelen bilgilerin yanı sıra maddi kalıntılar yoluyla da onları ve yaşadıkları dönemleri anlamaya çalışıyoruz. Acaba hep böyle mi?

Dünyanın hangi bölgesine giderseniz gidin, oralarda ya bir Amerikalı, ya bir İngiliz, ya da bir Fransız arkeolog görürsünüz ve kar kış demeden, sıcak kum demeden sürekli bir şeyler arıyorlar. Hep kulaktan kulağa dolaşan bizden daha üstün bir medeniyet seviyesine ulaşan atalarımızın izlerini mi sürüyorlar dersiniz? Bizim taş toprak deyip geçtiğimiz yerlerde bu insanların ne işi olabilir? Bir ülke düşünün, halkı açlıkla mücadele ediyor (Irak, Afganistan, Yemen) ama elin batılısı oralarda arkeolojik kazı yapıyor. Afganistan, Irak savaşı, Arap Baharı ve şimdi de Suriye, bu ülkelerde karışıklıklar baş gösterdikten sonra olan ilk şey kütüphanelerin ve müzelerin yağmacılar(?) tarafından yağmalanması oldu. Günün birinde bunlar bir batı ülkesinde nasılsa ortaya çıkar.

Eski Ahit (Tevrat) ve Yeni Ahit’te de (İncil) geçen Kutsal Ahit Sandığı’nın varlığından haberiniz vardır. Uzmanlar, Kur’an-ı Kerim’de, Bakara suresi 248. ayette bahsi geçen, sandık, tabut ya da sekineden de kastın aslında bu kutsal ahit sandığı olduğunu söylemektedirler. Sizler ne düşünürsünüz bilemem ama birileri bu konularda çok fazla kafa yoruyor ve geleceği kurgularken geçmişten gelen bazı “öğretileri” kendilerine rehber ediniyor. Yine buradan maksat, özetle, sözü edilen kutsal sandığı ele geçirecek olan ülkenin tüm insanlığa hükmedeceği yönünde. Tüm kutsal kitaplarda kıyamete yakın yapılacak büyük savaştan, Armagedon Savaşından bahsedilir. Birileri bu savaşta üstünlüğü ele geçirmek için bu sandığı bulmaya çalışıyor.

Farklı dönemlerde olmuş olan tufanlar, buzul çağları, meteor çarpması gibi sebeplerle bugün yaşayan bizlerin geçmişle bağlarımız koptu. Taşlara, kayalara, tabletlere yazılan bu tarih toprakla, kumla, suyla örtüldü. Arkeolojik kazılar, deniz altı araştırmaları hep bu soruya cevap bulmak için, atalarımızın izini sürmek için. Hatta bazıları işi o kadar ileri götürüyor ki, atalarımızın bizlerden çok daha önce uzayda koloni kurduklarını bile iddia ediyorlar!

İkinci dünya savaşı yılları gerçekten çok büyük bir yıkımdır. Net rakam verilememekle beraber, 60 milyonun üzerinde insanın öldüğü tahmin edilmektedir. Hitler’in insanlar üzerinde yaptığı o korkunç deneylerden haberiniz vardır. Üstün Alman ırkını ortaya çıkarmak için yapılan bu mücadelede, Vril Örgütü gibi gizemli örgütlerle çok farklı araştırmalar yapılmıştır. Savaş sonrasında yine tüm bu araştırmalara galip ülkelerin el koyduğu, bazılarının da ülke içinde saklandığına dair çok çeşitli rivayetler vardır. Savaş 1945’te sona erdi, günümüzden yaklaşık 70 yıl önce olmuş büyük bir savaş ve büyük bir yıkım. Bizler henüz bu savaşı tam anlayamamışken, binlerce yıl öncesinin antik uygarlıklarının sırrını nasıl çözeceğiz? Belki de bu savaşı kurgulayan ve finanse edenler bu soruların cevabını biliyordur!

Yapay zekâ ile ilgili yazılarımı hatırlayın. İşte şimdi cevabı buldunuz! Yapay zekâ ile ilgili gece, gündüz durmak bilmeyen bu çalışmalar geleceği kurgulamak bir yana, geçmişi de doğru anlamaya yönelik. Kazılarda bulunan öyle tabletler var ki, üzerindeki yazı ve şekiller bir türlü çözülemiyor. Mevcut bilgisayar programları da bu sorunu çözemedi. Şimdi sırada yapay zekâ var, bakalım onlar bu işe ne diyecek?

Aşağıdaki resim Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’ye ait, dünyanın keşfedilen en eski yerleşim yeri, tahminen 12000 yıl öncesine ait.

Stitched Panorama

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s