Merhamet Duygularımız

Geçenlerde büyük oğlumuz Eren (yaş 17) yemekte tarih dersinde geçen bir olayı anlattı. Duyduklarımızdan sonra lokmalar adeta boğazımızda düğümlendi. Tarih öğretmenleri bayan onlara, öğretmenliğinin ilk yıllarında, İzmir’in kenar mahallerinin birinde, okulda geçen bir anısını anlatmış. İlkokul ve ortaokulun beraber olduğu dönemler. İlkokul birinci sınıflar, okulun ilk ayları, sınıf öğretmeni olan arkadaşı derste çocuklarla uygulama yapıyor. Yan yana oturan iki çocuktan birinin kırmızı kalemi yok ve arkadaşının kalemini kullanıyor. Diğeri de onu beklerken geciktiği için arkadaşını öğretmenine şikâyet ediyor. Konu öğretmenler odasında konuşulunca başka bir öğretmen bir not yazıyor ve öğrencinin cebine koyuyorlar: “Bunu baban okusun!” diyorlar.

Ertesi gün sabah çocuğu görenler şaşkınlık içinde. Çocuğun eli sarılı! Herkes ne olduğunu merak ediyor. Çocuk anlatıyor: “Akşam babam gelince ona notu gösterdim, öğretmenim gönderdi dedim. O da notu okudu ve bana arkadaşımdan kalemi hangi elimle istediğimi sordu, ben de “bu elimle” dedim. O da elimi kızgın sobaya değdirdi!”

Bu olayın şokunu uzun süre öğretmenler üzerlerinden atamazlar. Hatta o notu yazıp çocuğun cebine koyan öğretmen bir süre psikolojik tedavi görür. O günden sonra öğretmenler yanlarında renk renk kalemler taşımaya başlarlar. Kendi maaşlarından aldıkları kalemleri ihtiyacı olana vermek için.

W50-MerhametDuygusu

Beslenme konusunda benden çok daha hassas olduğunu bildiğim bir arkadaşımla geçenlerde konuşuyorduk, konu tabii ki beslenme! Bana içinde katkı maddesi olan gıdaların insanların tüm kimyasını bozduğundan şikâyet ediyordu. Ona göre marketlerden aldığımız gıdalar bizi zehirlemekle kalmıyor, bizi kısırlaştırıyor, asabileştiriyor, daha saldırgan ve öfkeli bir toplum oluyoruz. Yıllar önce epifiz bezi ile ilgili bir video izlemiştim [1]. Arkadaşımın söyledikleri o videoda izlediklerimi doğrular nitelikteydi. Kullanılan tohumlar, gübreler ve tarım ilaçları hepsi ithal ve neredeyse dünya çapında “tekel” denilebilecek birkaç şirket tarafından üretiliyor [2]. Bir yakınımız anlatmıştı, tarlalarını 7, 8 yıllığına patates üretmek için yine dünya çapında bir markaya kiralıyorlar. Sözleşme bittiğinde acı gerçeği fark ediyorlar: Tarla can çekişiyor, nasıl bir tohum, nasıl bir gübre ve ilaç kullanıldıysa toprak bitmiş! Ektikleri hiçbir tohum yeşermiyor, hiçbir ürün yetişmiyor!

Kadına yönelik şiddet olaylarını düşününce, trafikte yaşananları düşündükçe, maçlarda yaşananları düşündükçe arkadaşıma hak verdim. Evlenmeyi bilmediğimiz gibi, pek hoş bir şey değil ama boşanmayı da beceremiyoruz. Size hangi birinden bahsedeyim, kadın kocasından ayrılmak için mahkemeye başvurdu diye sokak ortasında öldürülüyor, bir başka genç kız, sevgilinden ayrılmak istedi diye üzerine benzin dökülüp yakılıyor ve günler sonra o da ölüyor [3]. 14 yaşında, daha çocuk yaşta bir kız evlendiriliyor, birkaç ay sonra şiddet gördüğü için baba evine kaçıyor, orada da aile meclisinin onayıyla (?) öldürülmesine karar veriliyor [4]. Böyle bir şeyi töre ile izah etmek mümkün mü? Bunun adı kusura bakmayın “hayvanlık!” Evlenmeyi bilmiyoruz çünkü evlilikten ne beklediğimizi bilmiyoruz, evlenir evlenmez çocuk sahibi oluyoruz sonra da ayrılınca ebeveynsiz büyüyen onlarca çocuk önemli bir sorun teşkil etmeye başlıyor. Evleneceği kişiyi bile ailelerin seçtiği bir toplum değil miyiz? Eşinden ayrılıp, medeni bir biçimde el sıkışıp yoluna gidebilen, özel günlerde yine telefon açıp konuşabilen kaç kişi tanıyorsunuz?

Bazılarınız hatırlar, 1997 yılında 4 çocuk alacak paraları olmadığı için, Gaziantep’te bir pastaneden baklava çalıyorlar, yakalanıyorlar ve rekor ceza alıyorlar. Bir yanda baklava çaldığı için hapis cezası ile cezalandırılan “çocuklar” [5], diğer yanda eşini, sevgilisini öldürdüğü için az bir cezayla kurtulan “haydutlar”. Daha önceki yazılarımda söylemiştim, cezalar caydırıcı olmalı, adalete olan güven asla zedelenmemeli zira “Adalet Mülkün Temelidir!”.

[1]: https://www.youtube.com/watch?v=5RgT1sv_Yog&list=PL5qp3mKh8oDpQoy867q4wGHlyJlEyq4W3&index=3

[2]: https://www.youtube.com/watch?v=A4uJvS-tc3I

[3]: https://www.ntv.com.tr/turkiye/ayrilmak-isteyen-sevgilisini-yakti-trafik-kazasi-geciren-supheli-agir-yaralandi,5cxU1rcAkUSpO65NjiJP9Q

[4]: https://www.memurlar.net/haber/321357/kuzenleri-tecavuz-etti-kiz-tore-kurbani-oldu.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s