Zamanı Öldürmek

Fırat ve Dicle’nin birleşip Basra Körfezine aktığı suyolu (Şatt-ül Arap) komşu iki ülke, İran ve Irak arasında hep bir problem olmuştur ve bu 1980 ile 1988 yılları arasında iki ülkenin savaşmasına neden olmuştur. Her iki ülkenin savaşa girmesi ve savaşın uzun sürmesinin nedeni savaş lobisinin her iki ülke üzerinden de para kazanmasıdır. Sonuçta iki ülke ateşkes sonrası eski sınırlarına geri döndü ama savaş yaklaşık bir milyon insanın ölümüne ve 150 Milyar $’lık maddi bir yıkıma neden oldu. Ben o yıllarda ortaokula başlamıştım ve lise bitip üniversiteye başladıktan sonra da savaş halâ devam ediyordu.

O yıllarda ülkemizde televizyon ve radyo devlet tekelindeydi, ilk özel televizyon kanalı 1990 yılında faaliyete geçti. Haber ve yorumlar için tek kaynak TRT’ydi. O günlerde hemen herkes ana haber bültenlerinde televizyonun başına geçer, haberler bitene kadar da televizyon izlerdi. Ülkede hayat dururdu adeta! Daha sonra aynı şey Kurtlar Vadisi dizisi vizyona girdiğinde de oldu! Benim çocukluk yıllarında favorim Komiser Columbo, Uzay 1999, Savaş Yıldızı Galactica gibi yabancı dizilerdi.

İran-Irak savaşı her gün haber bültenlerinin birinci haberi olurdu. Savaş bittikten sonra şöyle bir hesap yaptım, beni bu hesabı yapmaya iten neden de ABD’li aktör Arnold Schwarzenegger’in 1987 yapımı Koşan Adam (Running Man) filmi olmuştur. 8 yıl boyunca, her gün en az 5 dakika bu savaşla ilgili haber izlemiş olan birisinin hayatından yaklaşık 243 saat uçup gitmiş ((5 dk/gün x 365 gün/yıl x 8 yıl)/60=243 saat). Yani yaklaşık 10 gün, bu sırf 5 dakikalık bir haberle yaşanan kayıp, peki ya bugün? Rahip Brunson davasını, Arda Turan vakasını veya Cemal Kaşıkçı olayını da aynı mantıkla ele alabilirsiniz.

Televizyon renklenip çok kanallı olduktan sonra tartışma programları çok popüler oldu, “rating” rekorları kırıyorlardı. Sabahlara kadar süren tartışmalar olurdu ve ertesi hafta hemen herkes bunu konuşurdu! Düşününce medeni bir tartışma ortamından uzak, katılımcıların havanda su dövdükleri tartışma programları! Sonraları yurtdışına bile ihraç etmeye başladığımız Türk dizileri dönemi. Yine ertesi günün konusu bir gece önceki dizilerde yaşananlar. Çok önceleri tartışma programlarını heyecanla takip ederdim ama takip ettiğim hiçbir dizimin olmayışından da hep bir eksiklik duymuşumdur. Herkes dizi hakkında konuşurken ben öyle kenarda kalakalmışımdır, biraz kendimi dışlanmış hissetmişimdir.

Bugünlerde bizde televizyon neredeyse hiç açılmıyor. Her şey cep telefonunda var zaten, çocukların ellerinden hiç düşmüyor! Bazı günler bilgisayar başında, yine bazılarının televizyon başında geçirdiği saatin birkaç katı zaman harcıyorum. Dönüp baktığımda hep şunu sorarım: Değdi mi? Bilgisayar başında geçen bunca saat seni dün olduğundan daha ileri bir noktaya götürdü mü? Yeni bir şeyler öğrenebildin mi? Eski günlere kıyasla daha az kitap okuduğum doğru ama yeni bir şeyler araştırırken bilgisayardan okuduklarım düşünülürse eskisinden daha çok okuyorum! Bu da benim tesellim işte! Ben bu konuda biraz tutucuyum aslında, elime kitabı alıp, kâğıt kokusunu içime çekmeden kendimi kitap okumuş gibi hissetmiyorum.

Dijital dünyanın şöyle bir kolaylığı var: Yıllar önce okuduğunuz bir kitaptan bir konuyu araştırmanız ya da yeniden bakmanız gerektiğinde arayıp bulmak çok zaman alabiliyor, bilgisayarda (ya da tablette), internette bu birkaç saniye.

Bu konuda tek doğru yok, olamaz da zaten, insanlar okusun da nasıl okurlarsa okusunlar, yeter ki bir uğraş sırasında kaybettikleri zaman ölü zaman olmasın, zamanı öldürmek için bir şeylerle uğraşmasın insanlar. Uğraştıkları işte geçen zaman kişiyi dün olduğundan daha ileriye taşımak için harcanmış olsun. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu fark etmez, bunlar bize zaman mı kaybettiriyor, zaman mı kazandırıyor?

W51-Reading-

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s