Nasıl Ders Çalışmalı?

Minnesota Üniversitesi’nin aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz belgeleri kendi öğrencileri için hazırlanmış bir rehber [1]. Siz de indirip okuyabilirsiniz. Öğrencilere nasıl ders çalışacağı, sınavlara nasıl hazırlanacağı, sağlıklı beslenme ve hatta parasını nasıl harcayacağına kadar bir sürü detay anlatılmış, 496 sayfa. Ben bunu bir okulun öğrencilerine verdiği önem diye düşünüyorum.

Yine Cornell Üniversitesi tarafından geliştirilen bir not tutma önerisini [2] de aşağıda veriyorum. Piyasada bu formatta hazırlanmış defterler görürsünüz, hatta bazı ders kitaplarının da bu formata göre basıldığını fark edersiniz.

Tüm bunları niye anlatıyorum, neden bilmiyorum ders çalışma denildiği zaman öğrencilerde bir iticilik meydana geliyor. Çok önceden ilan edilmesine rağmen son güne bırakılan sınav hazırlıkları, basit bir tekrarla veya gidip dersin hocasına veya bir arkadaşına sorarak öğrenebileceği bir konu için kaybedilen saatler.

Kahvaltı

Bu yazıdan önce Öğrenmeyi Öğrenmek ve Erteleme Alışkanlığı başlıklı yazılarıma mutlaka bir göz atın. Bu konuyu anlatırken bir öğrencinin bir gününü ele alalım: Sabah mutlaka kahvaltı yapın, okulda bir şeyler atıştırırım olayını bitirin artık. Kuru kuru bir simit ya da poğaça size sadece karbonhidrat yüklemesi yapar. Yumurta, peynir, zeytin, tereyağı ve bir avuç kadar da ceviz yemeden evden çıkmayın. Bu dersi dinlerken zihninizin yeterince açık olmasını sağlayacaktır.

Not Tutma

Dersi dinlerken bir yandan da notlar tutun. Dersi dinlemek hocanın her söylediğini not etmek değildir. Bu konu ile ilgili Cornell Not Tutma Tekniği konulu videolara [3] veya yukarıda bahsettiğim notlara bakın. Ana kavramlar, tanımlar, anahtar kelimeler ve örnekler not alırken dikkat edeceğiniz hususlar. Not alırken kâğıttan tasarruf etmeyin! Bu konuda defterlerinizde savurgan davranın, büyük büyük, anlaşılır şekillerle konuyu anlaşılır hale getirin. Unutmayın, bir söz vardır: “Bir resim bin kelimeye bedeldir” diye. Hocayı dinlerken göz ve kulağınız aktifken not alırken kendinizi de öğrenme faaliyetinin bir parçası haline getireceksiniz. Bu sırada çevrenizle ve telefonunuza gelen mesajlarla uğraşmayın, derse girerken telefonunuzu sessize alın ve ders bitene kadar da onunla ilgilenmeyin! Eğer kafanıza takılan bir şey varsa bunu ya ders bitmeden ya da ders çıkışı hocaya mutlaka sorun. Her derste veya her ders çıkışı bu alışkanlık haline gelirse de biraz itici olabilir!

Ders Tekrarı

Dersler bitti eve gittiniz, yoruldunuz, mutlaka günde bir saat kadar okul çıkışı uyuyun, bu sizi daha dinç yapacaktır. Kalkınca biraz bir şeyler yer, gününüzün kalan kısmı için 5, 10 dakika kadar yapılacakları düşünürsünüz. Açık bir çay bu arada hiç fena olmaz! Ders tekrarı öğrenmenin en önemli bölümüdür. Şu bilgiyi hatırdan çıkarmayın, öğrendiklerimizin % 50’sini ilk 20 dakika içinde, % 70’ini de ilk bir saat içinde unutuyoruz. Bu nedenle okuldan gelir gelmez, biraz dinlendikten sonra mutlaka konuları tekrar etmeliyiz. Burada yine daha önce bahsi geçen Feynman tekniği çok yararlı olacak, konuyu tekrar ettiniz, soru çözerek kendinizi sınadınız ve son olarak konuyu kendi cümlelerinizle özetleyebiliyorsanız konu öğrenilmiş demektir.

Neler Yapılacak?

Ders çalışırken, kitap okurken veya bir konuyu araştırırken yapmamanız gereken en önemli şeylerden biri bir şeyler atıştırmak [4]. Yanınızda sadece su olsun. Diğer bir konu o dersle ilgili tüm materyalleri toplayın, elinizin altında olsun. Çalışacağınız konu başlıklarını saptayın. Bildiklerinize değil bilmediklerinize odaklanın. Eksiklerinizi nasıl bileceksiniz? Çalışmaya başlamadan önce kendinizi test edin. Eksik olduğunuz konular çalışacağınız konulardır. 500 sayfalık bir kitabı bir gecede bitiremezsiniz ama iyi tutulmuş 50 sayfalık bir notun bir gecede üzerinden geçebilirsiniz. Tüm bu çalışmalar sırasında düzenli, kısa süreli dinlenme aralıkları vermeyi ihmal etmeyin! Konuyu tam olarak anladığınızdan emin olmak için, eksik olduğunuz konularla ilgili son bir test yapın ve kendinizi sınayın.

Öğrenme Piramidi

Aşağıdaki fotoğraf tüm bu konuştuklarımızı özetler nitelikte: Öğrenme Piramidi. Her ders veya konu için grup çalışması veya pratik yapma şansınız olmayabilir. Ancak internetin bu kadar yaygınlaştığı günümüzde yurtdışındaki birçok üniversitenin derslerini bile videolardan takip edebiliyorsunuz [5]. O günkü derslerde aldığınız notları gerektiğinde videolarla da pekiştirdikten sonra kendi cümlelerinizle yazabiliyorsanız, öğrenme piramidinde % 90’lara yaklaştınız demektir.

Şunu hiçbir zaman unutmayın: Sınav için çalışmıyorsunuz, aslında ders çalışma dediğimiz şey öğrenme faaliyeti ve bunu tüm bir döneme yaydığınızda sınav öncesi çalışma, konuların yetişmemesi ve hatta sınav kaygısı diye bir derdiniz olmayacaktır.

w03-the-learning-pyramid2013

[1]: https://open.lib.umn.edu/collegesuccess/

[2]: http://lsc.cornell.edu/wp-content/uploads/2016/10/Cornell-NoteTaking-System.pdf

[3]: https://www.youtube.com/watch?v=4AiXfFTkMNQ

[4]: https://www.youtube.com/watch?v=Q4uwEx9kGMY

[5]: https://www.youtube.com/user/MIT

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s