Gomez mi, Ronaldo mu?

w05-gomez_ronaldo

Sosyal Medya

Geçenlerde okuduğum bir haber [1] bizim lise yıllarımızda üniversitede okumak isteyenlere verilen bir nasihati hatırlattı: Okuyup da ne olacaksın, bu zamanda ya topçu olacaksın ya popçu! İnstagram’da takipçi sayısı bakımından Ronaldo Gomez’i geçmiş. Aradan biraz zaman geçtiği için yazıyı yayınlamadan önce güncel rakamlara tekrar baktım. Selena Gomez’in takipçi sayısı 144 milyon 497 bin 522, Cristiano Ronaldo’nun takipçi sayısı da 150 milyon 115 bin 350. Gördüğünüz gibi ikisi arasında kıyasıya bir mücadele var. Biliyorsunuz biri popçu, diğeri de topçu!

Sosyal medyanın yaygınlaşmaya başlamasından sonra toplum ve kültürler üzerinde nasıl etkiler yaptığı hep araştırma konusu oldu. Bu konuda çok ciddi araştırmalar var. Ben burada bu konulara girmeyeceğim. Yukarıda da söylediğim gibi müzik dünyasından ve futbol dünyasından iki kişi bir sosyal medyada, takipçi sayısı bakımından kıyasıya bir rekabete girmişse ve ilk iki sırayı paylaşıyorsa toplumların, insanların nelerle meşgul olduğunu çok rahat anlayabilirsiniz. Belki de zaten istenen budur, yani bu tip sosyal ortamlarda insanlar oyalansınlar, zaman öldürsünler!

YouTube Kanalları

En çok abonesi olan Youtube kanalı Pewdiepie. Konusu eğlence, oyun videoları, komik videolar. Abone sayısı ben bu yazıyı yazarken 82.740.281 idi. İkinci en fazla abonesi olan kanal da T-Series. Onun abone sayısı da 82.437.857. Onun da konusu müzik. En fazla abonesi olan Türk Youtuber da Enes Batur. Abone sayısı 9.381.471, konusu eğlence. İkinci Orkun Işıtmak, abone sayısı 6.067.807 ve konusu eğlence. Bu sayıların sürekli değiştiğini ve hatta abone sayılarındaki anlık değişimi takip eden YouTube kanalları bile oluğunu bilmenizi isterim! [2]

En Pahalı Alan Adları

Satış rakamları üzerinden dünyadaki en pahalı domain isimleri de şöyle [3]:

 1. CarInsurance.com: 49.7 Milyon $, sigorta
 2. Insurance.com: 35.6 Milyon $, sigorta
 3. VacationRentals.com: 35 Milyon $, konaklama
 4. PrivateJet.com: 30.18 Milyon $, özel uçak
 5. Internet.com: 18 Milyon $, internet.

En Çok Arananlar

Dünya çapında arama motorlarında yapılan aramalar şöyle:

 1. Facebook: 2,147,483,647
 2. YouTube: 1,680,000,000
 3. Google: 923,000,000

Türkiye’den yapılan aramalar da şöyle (sayılara ulaşamadım):

 1. Facebook
 2. YouTube
 3. Haberler

Dünyada ve Türkiye’de insanlar arama motorlarını en çok bir sosyal medya hesabı olan Facebook’a girmek için kullanmışlar. İkinci sırada da YouTube var. Bu da şaşırtıcı değil. En çok abonesi olan kanallara baktığımızda insanlar burada da muhtemelen eğlenceli bir şeyler aramışlardır. Sanırım bu yüzden tüm resmi ve özel kuruluşların Facebook hesabı ve YouTube kanalları var! İnsanlara ulaşmak için günümüzde kullanılan en yaygın yollar artık bunlar. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla bu sitelere artık sürekli bağlı haldeyiz. Yine bilişim uzmanları video data formatının gelecekteki en önemli veri aktarma yöntemi olacağını söylüyorlar. Kim bilir belki gelecek 10 yıl içinde ilkokullarda bile çocuklar hazırladıkları projelerini güzel animasyonlarla destekleyip YouTube üzerinden paylaşmaya başlarlar! Birçok ülkede cep telefonunun liseye kadar olan dönemde okullarda yasaklanması tartışılıyor [4]. Nedeni de hiç olmazsa ders saatlerinde çocukları sosyal medyadan uzak tutmak. Yine okuduğum bir yazıda şöyle bir uyarı vardı: Ders çalışırken veya kitap okurken, kapalı bile olsa, cep telefonu masada duruyorsa, yaptığınız işe odaklanamıyorsunuz!

[1]: https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/instagramin-kralicesi-selena-gomez-tahtini-kaybetti,N3pFTHSnxUGxLyLNK54umQ

[2]: https://www.youtube.com/watch?v=qrzeq-ZNS9I

[3]: https://www.godaddy.com/garage/the-top-20-most-expensive-domain-names/

[4]: https://www.ntv.com.tr/dunya/fransadaki-okullara-cep-telefonu-yasagi,iXx7yqpz5UGZ6fk3-QMlag

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s