Futbol Nedir?

Futbolla pek ilgim yoktur. En son üniversite yıllarında oynamıştım. İzleyici olarak da pek ilgim yoktur. Daha önce de yazmıştım, 3 yıl kadar bir rahatsızlık nedeniyle (GBS) tedavi görmüştüm. Bir gün çocuklar televizyonda önemli bir maç olduğunu söylediler. Biraz da şakasına onlara şu soruyu sormuştum: Halâ 22 kişi bir topun peşinde 90 dakika koşuyorlar mı?

Peki, basketbolla ilgin var mı derseniz, hayır, en son lisede oynamıştım. Ama en son izlediğim maç, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye-Sırbistan maçıydı, 83-82 kazandığımız maç bana 2 dakikanın insan hayatında ne kadar uzun olduğunu göstermesi bakımından çok eğitici olmuştur.

Futbol bir oyun ama işin içinde “gol” olunca işin bir sevineni bir de üzüleni var, kazanan sevinirken, kaybeden üzülecek. Bazen çocuklar arasında mahalle maçlarında bile kavgalar oluyor. Neden? Tüm “sporlarda” ve “oyunlarda” eğer centilmenliği esas alabilsek, yani kaybeden kazananın elini sıkabilse, bu kavgalar olur mu? Bu sadece bir oyun ve amaç sağlıklı bir yaşam için hareket, egzersiz.

Futbol artık günümüzde bir “oyun” olmanın ötesinde bir “endüstridir”. İş endüstrileşince amatör ruh kaybolur. Bu işten birileri para kazanmaya başlar. Formalar, TV kanalları, satış mağazaları, transfer ücretleri, yayın hakları ve daha fazlası. Aslında ortada bir top ve 90 dakika koşan 22 oyuncu değil konu, bu heyecanın kazandırdığı para. 100 binlik statlar, atılan goller, kaçan goller, sarı kartlar, kırmızı kartlar, küfür, heyecan, hayal kırıklığı. Tüm bunlar 90 dakikaya sığdırılan bir mücadele. Oyuncular, kulüpler, şehirler ve ülkeler üzerinden giden ve büyüyen bir pazar.

Futbolcular artık maçlarda “top” oynamıyorlar, tribüne oynuyorlar. Yaptıkları her hareketin tribünde, televizyondaki izleyicilerde, onu transfer etmeyi düşünen diğer takımlarda bir karşılığı var. Aslında yapılan futbol üzerinden “algı yönetimi”. Yurtdışında bu işlerin okulu var, zannettiğiniz gibi orada sadece topa nasıl vurulacağı öğretilmiyor, hangi kıyafeti giyeceğiniz, taraftarı nasıl selamlayacağınız, maç sonu nasıl konuşacağınız da öğretiliyor. Yüzbinler bu endüstrinin içinde ve çok büyük paralar dönüyorsa sistemin gereklerine göre davranmak zorundasınız. Seyirciyi, taraftarı göz önünde bulundurmak zorundasınız. Bir futbolcu sürekli gündemde olmak ve “uygun” mesajlar vermek zorundadır. Özel hayatına dikkat etmek zorundadır. Endüstrinin beklentilerine uygun davranmayan bu camiadan “kovulur”. Yani kaybettiğiniz bir maçtan sonra meselâ şunları söylemelisiniz: Maça çok iyi hazırlandık, çok mücadele ettik ama yediğimiz bir talihsiz golle maçı kaybettik, ama bu maç her şeyin sonu değil, henüz sezonun başındayız, taraftarımızın içi rahat olsun, gelecek maçlarda bunu telafi edeceğiz!

Futbol 90 dakika sürer ama yorumlar günlerce. Bazıları işi o kadar ileri götürür ki maç öncesi veya maç sonrası ölümlü kavgalar bile olur. Öfke, kavga, şiddet futbolun doğasında olması gerekenler midir? Bugün öve öve bitiremediğiniz, ülkeye gelişinde karşılamak için saatlerce havaalanında beklediğiniz, formasını almak için peşinden koştuğunuz, imzasını almak için saatlerce beklediğiniz bir oyuncu gelecek sezon rakip takıma gidince ne olacak?

Futbol bir endüstri ve buradan bir çok kişi para kazanıyor, futbolcu, menajer, kulüp, oteller, şehirler ve tabi dünya kupası gibi büyük organizasyonlarda da ülkeler. Altyapıdan yeni yetenekler kulüplere kazandırılacak, dünyanın en ücra kasabasındaki gençler de keşfedilme hayaliyle top koşturmaya devam edecek. Maç sonrası birileri günlerce bu maçı konuşmaya devam etmeli ki bu çark dönmeye devam etsin.

W07-Gomis

Galatasaray’dan ayrılan ve çok da yetenekli olan bir futbolcunun, Bafetimbi Gomis’in şu sözleri üzerinde düşünmek lazım: “Önceliğim Galatasaray’da kalmaktı, paraya ihtiyaçları vardı ve beni satmak istediler” [1].

[1]: https://bit.ly/2SkbceV

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s