Pazarlama ve Satış

Yollarda vızır vızır giden şirket arabaları görürsünüz. Bayram, tatil demeden o insanların da ömrü yollarda geçiyor. Böyle bir satış politikası veya yöntemi halâ günümüzde para kazandırıyor mu bilemiyorum ama görüyorsunuz yollarda sürekli bu insanlar. Sorsanız “ne iş yapıyorsunuz?” diye “pazarlamacıyım!” diyecekler. Ama gelin görün ki yollarda pazarlamacıyım diye dolaşan arkadaşların %99’u aslında “satıcı”, yani “satış elemanı”. Neden mi?

Pazarlama henüz ürün ortaya çıkmadan, hatta tasarım bile başlamadan, müşterinin beklentileri ve istekleri doğrultusunda bazı ürünler tasarlayıp, geliştirip pazara sunma ve sonrasında pazardan gelen geri bildirimleri de dikkate alarak bazı iyileştirmeler yapma işlerinin tümüne verilen isimdir. Böyle baktığımızda Tedarik Zinciri Yönetimi, Sevkiyat, Satış Sonrası Hizmetler hep bu tanımın içine girer. Bu aşamada zaman zaman odak grup çalışmaları da gündeme gelebilir. Bazen de henüz tasarım parametreleri ortaya çıkmadan “sızdırılan” bilgilerle müşterinin, pazarın, nabzı ölçülmeye çalışılır. Pazarın tepkisine göre o özellik ya ürüne konmaz, ya da farklılaştırılır.

Ürün geliştirme sürecinde temelde iki yol vardır. Ya ürünü geliştirir, pazarın buna vereceği tepkiye bakarsınız. Yani bir bakıma pazarda bir “ihtiyaç” oluşturursunuz. Bazen de bir ihtiyacı herkesten önce fark eder ve o ihtiyacı gidermek için bir ürün tasarlarsınız. İlk duruma örnek olarak bilgisayarları ve cep telefonlarını verebiliriz. Bazıları bu ürünlerin hiç satmayacağını düşünüyordu, şimdi geldiğimiz noktada halâ ürün yaşam döngüsü içinde büyümeye devam eden bir pazar. İkinci duruma bir örnek de bankalardaki sıra beklemede kullanılan numaratörler. Sadece bankalar mı, elektrik faturası, telefon faturası, doğalgaz faturası ödeme noktaları. Bu sayede kuyruk kavgaları asgariye inmiş oldu. Banka hesabına otomatik ödeme talimatı verip bu çileden kurtulmak varken, neden halâ insanlar saatlerce bu kuyruklarda beklerler? Banka hesap numarası olmayan insan mı kaldı?

“Pazar” kelimesinin İngilizcesi “market”tır. Pazarlama kelimesinin İngilizcesini “marketing” olarak biliriz. Bu kelime “marketing” nasıl olmuşsa bize “pazarlama” olarak tercüme edilmiş, aslında işin doğrusu “Pazar Oluşturma” olmalıydı. Pazar oluşturma, yani insanlarda olmayan bir ürün için talep yaratma, alma isteği yaratma, öyle ki insanlar bunun için sabırsızlansın, geceleri gözlerine uyku girmesin!

Bazen otomobil firmalarının yaptığı “concept tasarımlar” buna güzel bir örnektir. Fuarlarda çok yapılır bu. Müşterilerin (pazarın) tepkisi ölçülmeye çalışılır. Bazen çok olumlu tepkiler gelir, iş seri üretime kadar gider, bazen de o tasarım “konsept” olarak unutulur gider.

Bütün bu anlatılanlardan sonra “pazarlamacı” olarak çalışan arkadaşların aslında mevcut bir ürünü müşterilere tanıtmaya gittiklerini görürüz. Yani aslında “tanıtım” ve sonrasında da “satış”. Yeni ürünler, yeni özellikler, vs. Bir de işin bir başka yönü “pazar oluşturabilmek” için dünya çapında bir marka olacaksınız ki, insanlar sizi takip ediyor olsunlar.

Firma önemli değil, bir cep telefonu markasını düşünün. Her yıl genelde Eylül ayında yeni modelini piyasaya sürer. Fiyatları da biraz üst segmenttir bu firmanın. O güne gelene kadar piyasanın nabzını öyle bir tutarlar ve heyecanı öyle arttırırlar ki, o telefona ilk sahip olmak bir ayrıcalık olur. İnsanlar o telefonu almak için geceden bayi önünde çadır kurarlar. İşte bu tam bir “pazarlama” faaliyetidir. Ürün ortaya çıkmadan onlarca ön sipariş aldığınızı düşünün. Ne güzel ve kolay para! Tesla firması da, hatırlarsınız, ilk yıllarında, elektrikli otomobil piyasasına giren en güçlü firma sloganıyla yüzbinlerce ön sipariş almıştı.

W11-iPhone-6-Launch-Lo_3044263k

Pazarlama ve Satış” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s