İleri Teknoloji Nedir?

Soruyu biraz daha detaylandıralım: Şu an herkesin elinde olan teknoloji ileri teknoloji midir? Elimizdeki cep telefonları, benim bu yazıyı yazmak için kullandığım bilgisayar, hatta telefonlarla görüşmemizi sağlayan uydular ileri teknoloji midir? Maalesef şu an sizin ve diğer birçok ülkenin elinde olan teknoloji ileri teknoloji değildir. Bir teknolojinin “ileri” olarak vasıflandırılabilmesi için ya sınırlı sayıda ülkede olması ya da hiç olmaması gerekir. Bu o teknolojiye sahip ülkelerin pazarı yönlendirebildiği anlamına gelir. Bunu şöyle de söyleyebiliriz: Sizde olmayan, ihtiyacınız olan ve para verip satın aldığınız teknoloji (?) sizin için ileri teknolojidir.

Öncelikle teknoloji nedir? Teknoloji mal veya hizmetlerin üretiminde veya buna yönelik amaçların gerçekleştirilmesinde kullanılan beceriler, yöntemler, işlemler, tekniklerin derlenmesi veya bilimsel araştırmalardır diye tanımlanıyor. Savaş uçağı üretebilmek bir teknoloji olduğu gibi, ilaç sanayi de bir teknolojidir. Güdümlü füzeler yanında kozmetik sanayi de bir teknolojidir. Örnekleri çoğaltmak mümkün, sonuçta bazı bilimsel araştırmalar sonunda elde ettiğimiz bilgi ve bulgularla insanların bir ihtiyacını gideren tüm bilgi, beceri ve aletleri teknoloji olarak tanımlayabiliriz.

Bir başka soru: İleri teknoloji bir ürün müdür, bir süreç midir, yoksa her ikisi mi? Bazı teknolojiler parayla satın alabilirsiniz, örneğin bir savaş uçağını. Ama bu o uçağın mülkiyetini aldığınız anlamına gelmez. Elektronik sistemlerle ilgili hiçbir değişiklik yapamıyor, silah sistemlerini bile izinle kullanıyorsanız o teknoloji tabiri caizse “kiralıktır”. İşte teknolojiyi geliştirirken en baştan size aitse, yani tüm süreçleriyle sizinse, o teknolojiye sahipsiniz demektir. Buradan çıkan sonuç şu: Parayla satın alabildiğiniz teknoloji ileri teknoloji değildir!

İleri teknoloji dendiğinde bir de işin ticarileşme boyutu var. Bir ürün ya da hizmet ticarileşmişse, bilinir hale gelmişse o teknoloji bilin ki artık “eskimiştir”. Şu an dünya üzerinde, binlerce farklı yerde, binlerce araştırma geliştirme çalışmaları yapılıyor, hattâ “ultra gizli” araştırmalar. İşte ülkeleri teknolojik üstünlük açısından ayıran özellik burada, rakipleriniz taklit edene veya geliştirene kadar sahip olduğunuz bilgi ve teknoloji sizin ayrıcalığınızdır, diğer durumda bu artık üstünlük değildir, sıradanlaşmıştır. Buna en iyi örnek ABD’nin yeni nesil savaş uçağı F-22 Raptor, ABD bu savaş uçağını parasıyla bile hiç kimseye vermiyor [1].

WhatsApp, Google, Facebook, Windows her evde, her okulda, her işyerinde, her telefon, tablet ve bilgisayarda. Önceleri herkesi bilgisayar sahibi yapmanın, sonraları da herkesi akıllı telefon sahibi yapmanın ve günümüzde de tüm dünyayı internetle buluşturma projelerinin arkasında satış planları mı var, gözden uzak yerlerin de denetlenebilmesi niyeti mi, insanların eğilimlerini izleyip gerektiğinde harekete geçirebilme fikri mi? Bazı projeler serbest girişimciler tarafından yapılıyor gibi görünse de ben bu kişilerin arkasında hükümetlerin olduğunu düşünüyorum, Facebook’un yaşadığı skandalları hatırlayın. Ya da şu sorunun cevabını düşünün: Bir girişimci hükümetin veya devletin politikalarına rağmen serbestçe ticaret yapabilir mi? ABD’nin İran’a ve Venezüella’ya uyguladığı ambargo örneğinde bırakın özel şirketleri, devletler bile istedikleri ülkelerle serbestçe ticaret yapamıyorlar.

W12-Insight-Mars-NASA

Bütün bu örneklerden sonra, Türkiye olarak ileri teknoloji diyebileceğimiz ürünlerimiz var mı? Evet, var, İHA ve SİHA’lar konusunda dünyada ilk 5 ülke içindeyiz. Burada ilginç bir biçimde kötü komşu insanı ev sahibi yapar atasözü gerçeğe dönüştü. 1990’lı yıllarda İsrail’den almaya çalıştığımız İHA’larla ilgili yaşadığımız sorunlar bizi kendi sistemlerimizi geliştirmeye zorladı ve başarılı da olduk. Terörle mücadelede ve sınır ötesi operasyonlarda bunlar bizim en etkili silahlarımız. Savunma sanayiinde ve başka alanlarda çok önemli projeler yürüyor, bütün mesele özgüven ve millet olma bilincinin içimize işlemesi. Bizim üniversitelerimizden mezun gençler dünyanın en büyük şirketlerinde çalışıp, çok önemli projelerde görev alabiliyorlarsa, konu başkalarının bizden daha zeki olması değildir. Biz bu gençlere nasıl sahip çıkacağız? Televizyonları açıp bir bakın, yaşanan siyasi, ideolojik ve etnik tartışmalar gösteriyor ki biz halâ aynı gemide, aynı hedefe ilerliyor gibi değiliz, herkes başka bir yöne çekiyor. Böyle devam ederse bir süre daha (istisnalar da var tabi) başkaları yapar biz bakarız durumu devam edecek.

[1]: https://www.webtekno.com/abd-nin-hicbir-ulkeye-vermedigi-gokyuzundeki-olum-makinesi-f-22-raptor-h59609.html

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s