Teknoloji Bugünlere Nasıl Geldi? [1]

W14-Wheels

Milattan önce yaklaşık 4 binli yıllarda Sümerler tarafından tekerleğin icadından bu yana, insanoğlu çok büyük bir teknolojik seviyeye ve refah düzeyine ulaştı. Şu satırların yazarı bugün 50 yaşında, doğduğu yıl aya henüz yeni ayak basılmıştı. Ben sabanla tarlaların sürüldüğünü, kağnılarla ekinlerin taşındığını, dövenle ekinlerin sürüldüğünü, kömür sobalarından önce odun sobaları ile ısınıldığı günleri gördüm. Odun ateşinde çömlekte pişmiş yemekleri tahta kaşıkla yedim. Şehir dışındaki yakınlarımıza, askere giden büyüklerimize mektuplar yazdım, kartpostal gönderdim. Evde telefon olmadığı için postaneye gider, numara yazdırır ve saatlerce bağlanmasını beklerdik. Eve ilk defa televizyon alındığı günü, ilk defa buzdolabı alındığı günü bugün gibi hatırlıyorum. Oysa bugün 20’li yaşlardaki birçok insan şu an sahip oldukları konforla dünyaya geldiler.  Onların tek derdi belki kapsama alanı dışındaki numaralar ya da biten kontörleriydi, bazen de kablolu internetin hızı. Ama bugün sahip olduğumuz tüm teknolojik gelişmelerin içinde dünyaya geldiler, bunlarsız bir hayatı düşünemezler. Geçmişe dönüp baktığımda 50 yıllık yaşamıma ne kadar da çok şey sığdırdığımı düşünüp şaşırıyorum!

Teknolojinin bugünlere nasıl geldiğini anlatmak için elbette MÖ 4000 yılına kadar gitmeyi düşünmüyorum. Bugün içinde olduğumuz ve Endüstri 3.0 dediğimiz dönemi konuşmak istiyorum. Bunu iyi anlarsak Endüstri 4.0’ı daha iyi anlarız.

Transistörler

Elektronikle ilgili sistemlerin gelişmesini ve bugün sahip olduğumuz teknolojilere ulaşmamızı sağlayan transistörün icadı 1947 yılında Bell araştırma laboratuvarlarında, William Shockley başkanlığında John Bardeen ve Walter Brattain’den oluşan ekip tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu ekip yarı iletkenler üzerine yaptıkları çalışmalar ve transistörün icadı ile 1956 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü almaya hak kazanmışlardır. [1]

Mikroçipler

İlk transistörlerin içindeki herparça birbirine lehim ile bağlanmıştı. 1950’li yıllarda ise bu parçaların bir levha üzerinde kalıp haline getirilerek üretilmesi düşünülür. Bu şekilde, küçük silisyum levhacıklar üzerinde çok sayıda transistörün, aralarındaki bağlantılarla birlikte kalıp halinde resmi çıkarılabilecekti. İşte entegre devreler ya da tümleşik devreler bu şekilde oluşacaktı. Bunlar, bugün daha çok ‘mikroçip’ olarak adlandırılıyor. İlk mikroçipler ise 1950’lerin sonunda, birbirinden bağımsız olarak iki mühendis tarafından geliştirildi, Jack S. Kilby ve Robert Noyce. Pek çok ödülün yanında 2000 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü alan Kilby’nin altmışın üzerinde patenti bulunuyor. [2].

İlk Kişisel Bilgisayarlar

ENIAC, her ne kadar ilk bilgisayar olarak biliniyor olsa da sadece sayısal mantıkla hesaplama yapabilen büyük hacimli bir hesap makinesidir. İlk kişisel bilgisayar olarak Altair 8800 gösterilmesine rağmen bu bilgisayar ekrana ve klavyeye sahip değildir. Bundan dolayı gerçek anlamda ilk bilgisayar IBM PC olarak gösterilmesi daha uygun olacaktır.

İlk kişisel bilgisayar ise en azından bir ekrana sahip olabilmeli ve daha gelişmiş depolama birimlerine sahip olabilmelidir. Bu özellikler ise ancak 1947 yıllarında transistörün keşfi ile mümkün olacaktır. Transistörlerin entegre haline getirilerek üretilmeye başlanması ile ilk denetleyiciler sonrasında ise ilk işlemci üretilmiştir. İlk işlemciden sonra ise bilgisayar boyutu gittikçe küçülmüştür. İlk işlemcili bilgisayarda Intel 8086 mimarisi kullanıldı. Bu amaçla tarihin ilk kişisel bilgisayarı için en büyük çalışma IBM firması tarafından yapıldı ve tarih de ilk kişisel bilgisayar IBM PC olmuştur. Bu bilgisayarda ilk olarak floppy sürücü (yani disket sürücü) ile veri saklandı.  Sonrasında IBM bu PC’ye sabit disk ekledi [3].

[1] http://www.robotiksistem.com/transistor_nedir_transistor_cesitleri.html

[2] http://www.moment-expo.com/elektronik-sanayisinin-gelisiminde-ilk-mikrocipler

[3] https://sites.google.com/site/ridvanboyun/bilgisayarin-tarihcesi/ilk-kisisel-bilgisayar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s