Seçimlerin Ardından

Bu hafta normalde geçen hafta başladığımız “Teknoloji Bugünlere Nasıl Geldi?” serisini ikinci yazıyla bitirecektik. Ama gelin görün ki son bir hafta içinde yaşananlar bu yazıyı öne çekmeme neden oldu.

Geçtiğimiz hafta sonu biliyorsunuz yerel seçimler vardı. Seçim bitti ama tartışmaları halâ devam ediyor. Bugüne kadar onlarca seçimde oy kullandım ve bu son bir hafta içinde yaşananlar adeta bir “dejavu” gibi. Olup biten her şey aynı sadece isimler değişik. Neden her seçim sonrası bu tartışmaları yaşıyoruz? Neden tüm enerjimizi ve moralimizi çökerten bu tartışmalar hiç bitmiyor? Öyle anlaşılıyor ki oy pusulalarının sayımı ve kayıt altına alınmasında suiistimale ve hata yapmaya açık noktalar var. 1950’li yıllardan sonra başlayan çok partili seçim tecrübelerimiz gösterdi ki her seçimin ardından “şaibe” tartışmaları hep yaşanıyor. Bu bizim kaderimiz olmak zorunda mı? Bu kavgalar ve sert tartışmalarla dosta düşmana rezil olmak bir yana, çocuklarımıza ve gençlerimize demokrasiyi anlatmakta da oldukça zorlanıyoruz.

Uzun yıllar boyu, her 5 senede bir nüfus sayımları yapılırdı. Öncesinde yapılan hazırlıkları ve masrafları bir kenara koyarsak, hepimiz bir günlüğüne evlerimize “hapsolurduk”.  2007 yılında başlayan “Adrese Dayalı Nüfus Sayımı” uygulaması sayesinde bu “tuhaflıktan” kurtulduk. Çözüm yanı başımızdaydı: Teknoloji!

Yaklaşık 3 yıl önce, 2016 yılında başlayan “Çipli Kimlik Kartı” uygulaması sayesinde önemli bir adım atıldı. Halâ eski kimliklerini kullananlar var ama azınlıkta. Bu kimlik kartlarını kullanarak oylarımızı kullanamaz mıyız? Kimlikte hangi adrese kayıtlı olduğumuz belli olduğuna göre, bu sayede Türkiye’nin neresinde olursanız olun, kullanacağınız oy otomatik olarak adresinizde kullanılmış gibi olacak. Bunun için bir yazılım geliştirip “sandıklara” konulacak “bilgisayarlarda”, “tabletlerde” ya da özel bir “pos cihazında” bu işlem rahatlıkla yapılabilir. Başlangıçta yine bir Pazar günü belli saatlerde yine ilkokullarda bu işlem yapılabilir ama zaman içinde buna da ihtiyaç olmayacaktır. İşte o zaman seçim yasaklarına da gerek kalmayacak, sonuçlar oy verme süresi bittiğinde %100 oranında ilan edilmiş olacak. Teknolojide sınır yok, belki zaman içinde “e-devlet şifresi” veya “yüz tanıma sistemi” sayesinde cep telefonlarımızdan da oy kullanıyor olacağız, kim bilir. Üzerinde düşünmeye değmez mi? “Ya elektrikler kesilirse, ya internet koparsa” dediğinizi duyar gibiyim!

Sandık görevlileri için ödenen paralar, matbaa, oy pusulası, mühür, nakliye, güvenlik ve onlarca farklı giderle kaybettiğimiz parayı yeni sistem yatırımı için kullanabilir ve daha modern bir seçim ve sayım uygulamasına geçebiliriz. İnanın bunun için teknoloji yeterli, sadece yapmak için kararlı ve istekli olmak şart!

W15-ElektronikOylama

 

Seçimlerin Ardından” için 2 yorum

  1. Merhaba Hocam. Seçimlerin ardından dediniz geçen hafta. Seçim bir türlü bitmedi. Gündemi işgal etmeye de devam edecek gibi maalesef. Selamlar

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s