Beyin Göçü

Geçenlerde üniversite son sınıflarla dersteydik. Konu nereden çıktı tam hatırlamıyorum ama onlara alacakları diplomanın tek başına bir şey ifade etmeyeceğini, kendilerini farklı yetkinliklerle de donatmaları gerektiğini söyledim. 20 yıla yakın özel sektör tecrübesiyle onlara başta yabancı dil (İngilizce) olmak üzere öncelikle hangi alanlarda kendilerini yetiştirmeleri gerektiğinden bahsettim. Üniversite son sınıflar için aslında bunları söylemek biraz geç ama olsun, benim onlara dersim son sınıfta, her halde birileri onlara bunlardan birinci sınıfta bahsediyordur.

Mühendislik fakültesinde okuyan bir öğrenci mezun olmadan önce mutlaka B2+ seviyesinde İngilizce bilmek zorunda. Burada kıstas şu: Eğer tek başınıza yurtdışına çıkıp şirketinizi temsil edebiliyorsanız yabancı dil seviyeniz yeterlidir! Diğer bir konu Ms Ofis yazılım programları (Word, Excel, Power Point, vs), bu programlara da sunum, rapor, hattâ tez yazabilecek seviyede hakim olmanız gerekiyor. Ms Access ve Ms Project gibi programları da bilmek size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Yine mühendis adayları için bir diğer önemli konu 3 Boyutlu katı modelleme programları. Mühendisliğin hangi alanında olursa olsun bir mühendis mutlaka 3 boyutlu katı modelleme programlarından birini bilmek zorunda. Gün gelecek kafasında canlanan bir fikri kâğıda, sonra da 3 boyutlu modele dökmek isteyecek, ya da gün gelecek bir projede büyük bir tesisi planlayacak. SolidWorks, Catia, Creo, vb programlardan herhangi biri bunun için yeterlidir.

Diğer bir konu bilgisayar programlama dili. Uzman seviyesinde olmasa da, ortanın üzerinde bir seviyede programlama yapabiliyor olmak lazım. Bir problem için gerektiğinde kaynaklardan da faydalanıp program yazabiliyor olmanız lazım. Bu alanda sürekli daha basit ve işlevsel programlar çıkıyor. Phyton, Java, JavaScript, Ruby, SQL, vb.  Web sayfası tasarımı eskiye oranla artık daha kolay, paket programlar mevcut ama meraklısı için de Phyton Django, HTML veya PHP olabilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Yurtdışında bir Erasmus, Work and Travel ya da bir staj da çok büyük tecrübe katacaktır.

Yazının başına geri dönersek, ders bitimi birkaç öğrenci yanıma geldi ve kısık bir sesle: “Hocam biz mezun olduktan sonra yurtdışına gitmek istiyoruz, ne dersiniz?” dediler. “Niye?” dedim. “Ülkenin durumunu siz bizden daha iyi biliyorsunuz, onlarca üniversite mezunu işsiz var, bir sürü işyeri kapanıyor, ekonomik kriz lafları var, Türkiye’de kalırsak iş bulamayız diye korkuyoruz, iş bulanlar da asgari ücretle başlıyorlar!” dediler. Birkaç saniye sessizlik oldu ve devam ettiler: “Yurtdışına giden arkadaşlarımız var, onlarla görüşüyoruz, çok yüksek maaşlar almıyorlarmış ama buna rağmen hayat standartları çok yüksekmiş, bir de en azından oralarda adam yerine konduklarını söylüyorlar!” dediler.

Bu arada sınıf boşalmıştı. Biraz öfkeli, biraz titrek ve biraz da yüksek bir sesle, kendimi işaret ederek: “Yazıklar olsun bize!” dedim. Çocuklar çok şaşırdı, ne olduğunu anlamadılar. “Neden öyle söylüyorsunuz hocam, siz ne yaptınız ki?” dediler. Öfkemi kontrol etmeye çalışarak şöyle dedim: “Ben elli yaşımdayım, 26 yıllık meslek hayatımda özel sektörde ve kamuda çalıştım, özel sektörde ve kamuda çalışan onlarca arkadaşım var. Özel sektörde genel müdür, CEO, şirket sahibi arkadaşlarım var. Kamuda da genel müdür, daire başkanı, müsteşar arkadaşlarım var, bazıları rektör, bazıları dekan. Benim öğrencilerim şimdi profesör. Aktif siyasetin içinde olup belli yerlere gelmiş arkadaşlarım da var. Bu kadar tecrübeli, donanımlı, karar alma noktalarında olan insanlar, bizler, eğer size gelecek adına umut veremiyor, kaygılarınızı ortadan kaldıramıyorsak, bu bizim ayıbımızdır!”

W16-Anxiety-Ann-Voscamp

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s