Teknoloji Bugünlere Nasıl Geldi? [2]

İnternet

İnternetin ortaya çıkışı, askeri ihtiyaçlar ve bundan dolayı ortaya çıkan gereksinimler sayesinde olmuştur. Amerika Birleşik Devletlerinde altmışlı yılların başında, RAND Corporation adlı kuruluş tarafından olası bir nükleer savaş sırasında, güvenli olarak askeri haberleşmeyi sağlamak amacıyla, bilgisayar ağı geliştirmek üzerine bir proje oluşturulmuştur.

Bu proje internetin gelişiminde ilk adım olmuştur. Bunun devamında 1969 yılında ABD Savunma Bakanlığı tarafından ARPANET (Advanced Research Project Agency Network) adıyla bilgisayarlar arası ağ iletişimi başlatılmıştır.

Aslında bu sistem, nükleer bir savaş sırasında, pek çok bilgisayarın zarar gördüğü bir ortamda haberleşmeyi mümkün kılmak için tasarlanmış bir sistemdir. Fakat zaman içinde bu ağ üzerinden, bilim adamları ve araştırmacılar birbirleri ile kolayca iletişim kurabilir duruma gelmişlerdir. Kurulan ağ sayesinde bilgisayarların ortak kullanımı, mesaj ve bilgilerin paylaşımı sağlanmıştır.

1973 yılında ARPANET ağına İngiltere ve Norveç’ten iki üniversite bağlanmıştır. Bu olay tarihe küresel anlamda ilk bağlantılar olarak geçmiştir [1].

Cep Telefonları

1973 yılında ilk cep telefonunun mucidi olan Martin Cooper GSM teknolojisinin önünü açmıştır. 1982 yılında başlanan cep telefonu çalışmalarına, aslında dünyanın her yerine ulaşım imkânı sağlaması ve dünyanın her yerine kablo döşenmesi gerekmesi, düşüncesi itmiştir. Edinilen bilgilere göre ilk cep telefonu görüşmesi Finlandiya’da gerçekleştirildi. 1992 de ise ilk SMS gönderilmişti. 10 Mart 1876 da Graham Bell telefonu icat ederek bugünlerin geleceğini işaret etmiş oldu.

3 Nisan 1973 tarihinde icat ettiği cep telefonu ile ilk görüşmeyi yapmıştır. Tabii ki yapmış olduğu bu telefon bir tuğla gibi, 850 gr ağırlığında, 25 cm yüksekliğinde, 8 cm derinliğinde ve 4 cm genişliğindeydi. Günümüzde mevcut olan küçük cep telefonları yanında bu bariz bir şekilde büyük olsa bile o dönemde bir devrim niteliğindeydi.

Bu yolculukta cep telefonu çok büyük değişimlere uğradı. Avrupa Telekomünikasyon Standartları Komitesi 1982′ de adı GSM olan Global Systems Mobile’ı oluşturdu. GSM Avrupa birliği tarafından 900 MHz frekansında çalışması için gerekli çalışmaları yapıldı ve takip eden yılda bunu karara bağlayıp hayata geçirdiler. Avrupa’ da 1988 ve 1989 yıllarında yapılan çalışmalar sonucunda 1991 de adeta GSM’ in merkezi haline gelen Finlandiya’da Nokia’nın 1011 model telefon üretilerek ilk görüşme yapıldı. [2]

Uzay Yarışı

Yarışın başlangıcı, II. Dünya Savaşı’ndan kalma roket teknolojisine, savaştan sonra ortaya çıkan uluslararası gerginliğe ve Sovyetlerin 4 Ekim 1957’de Sputnik 1 adlı ilk yapay uyduyu fırlatmasına dayanır. İlk iletişim uydusu olan Project SCORE, 18 Kasım 1958 tarihinde Başkan Eisenhower’ın yılbaşı mesajı olarak fırlatıldı.

Sovyetler Birliği, Vostok serisi uzay araçları ile uzaya ilk insanı göndermeyi başardı. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961’de Vostok 1 aracıyla yaptığı uçuşla Dünya yörüngesine başarıyla ulaşan ilk insan olmuştur.

Sovyetlerin insansız uzay roketlerinin Ay’a daha önce ulaşmış olmasına rağmen, 20 Temmuz 1969’da Ay’a adım atan ilk insan Amerikalı Neil Armstrong oldu. [3]

Günümüz

Daha önceki yazılarımda da ara ara değindiğim gibi bugün insanoğlu tüm bu bilgi birikimi ve teknolojik seviyenin sonunda Mars’a insanlı uçuşlar yapmayı düşünüyor. Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağından değerli madenleri dünyaya getirmeyi düşünüyor.  Bugün sahip olduğumuz teknoloji 20. yüzyılın son yarısında büyük bir ivme kazandı, bugünlere geldik ve yarış dünyadaydı. Öyle görünüyor ki 21. yüzyılın ilk yarısında bu ivme artarak devam edecek ve yarış dünyamızın dışında olacak. Bilim ve teknoloji alanındaki yarış daha yeni başlıyor! Bizim kuşak büyük oranda bu yarışı dışarıdan izledi. Peki, sizler, sevgili gençler, bu yarışın bir parçası olmak için neler yapıyorsunuz?

W17-Terraformed-Habitat

[1]: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/internet-ne-zaman-icat-edildi-40990911

[2]: https://www.bilgiustam.com/cep-telefonunun-icadi-ve-zaman-icinde-yolculugu/

[3]: https://tr.wikipedia-on-ipfs.org/wiki/Uzay_Yar%C4%B1%C5%9F%C4%B1.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s