Suriyeli Mülteciler

Aslında bu hafta başka bir yazı yayınlanacaktı ancak dün okuduğum bir haberin şokunu üzerimden halâ atamadım ve bu yazıyı yazdım. Haberin özeti şu: Bizim Almanya’da yaşayan hemşehrilerimiz 80 araçlık bir konvoyla gelin almaya gidiyorlar. Haliyle korna sesleri, şarkılar, türküler, davullar, zurnalar! Yolları kapatıp halay çekiyorlar. Trafik felç! Alman polisi araçları durdurup ceza kesiyor ve konvoydaki araçları düğün salonuna teker teker gönderiyor [1]. Hadi biz böyle şeylere alışığız ama Almanların nasıl bir “şok” yaşadığını tahmin bile edemiyorum.

Almanya’da yaklaşık 1.5 Milyon Türk yaşıyor. Almanya’nın nüfusu da 83 Milyon. Bizim nüfusumuz Almanyayı geçmiş görünüyor, 85 Milyon. Türkiye nüfusunun yaklaşık 3.5 milyonu resmi rakamlara göre Suriyeli. Resmi olmayan rakamlara göre ise sayı 5 milyon. Geçtiğimiz yerel seçimlerde say say oyları bitirememiştik, bir türlü sayıyı tutturamamıştık. Aynı şey ülkemizde yaşayan Suriyeliler için de geçerli, bir türlü tam sayıyı öğrenemedik! Düğün konvoyu vesilesiyle Almanların yaşadığı şoka bakıp tebessüm ediyoruz ya, 5-10 yıl sonra bizim yaşayacağımız şoklardan kimsenin haberi yok! Henüz Suriyelilerle bir şekilde temas etmemiş, küçük il ve ilçelerle lüks semtlerde yaşayanlar, olup bitene bakıp olayı “ensar” ve “muhacir” diye düşüne dursunlar, ilkokullarda Suriyeli çocuklar “çeteleşip” çevresine zarar vermeye başladılar bile! Elbette savaştan kaçan Suriyelileri Yezid’in askerlerine teslim etmeyecektik (birazdan anlatacağım) ama ülkenin her köyüne, her mahallesine kadar da serbestçe gidememeliydiler!

W18-Multeciler

Halk ekmek kuyruklarında bir somun ekmek için saatlerce bekleyen 3-5 yaşlarında, 8’erli, 10’arlı Suriyeli çocukları görünce mutlaka içiniz parçalanıyordur. Çok haklısınız, kim olsa aynı şeyi düşünür. Ama bir de madalyonun öbür yüzü var. 20 yıl sonra bu çocuklar halâ bu yaşlarındaki gibi sevimli ve şirin hallerinde ekmek kuyruğunda beklemeyecekler! Bir küçük bilgi daha: Son 3-4 yılda yabancı kadınlarla evliliklerde Suriyeli gelinler açık ara önde gidiyor!

Bazıları Suriyelilerin durumuna bakıp, Türkiye’deki Kürtleri aynı kefeye koyuyorlar ya, inanın ne diyeceğimi bilemiyorum! İkisi aynı şey mi? Biz Kürtlerle binlerce yıldır bu topraklarda birlikte yaşıyoruz, aynı ovanın havasını soluyup, aynı çeşmenin suyunu içiyoruz. Kurtuluş Savaşında aynı cephede savaşıp, aynı meclisin çatısı altında Osmanlı’nın küllerinden yeni bir devlet kurduk! PKK meselesini ayırın bir kenara ve bakın bakalım ortada bizi biri birimize düşman edecek ne var? Günümüzde artık uluslararası ilişkilerde kartlar açık oynanmaya başladı. S 400’ler, F 35’ler ve daha onlarcası. Şu PKK meselesini artık açık açık tartışmaya başlamanın zamanı gelmedi mi sizce de?

Kürtlerle ilgili son bir olayı anlatalım ve yazıyı bitirelim. Hz. Hasan’ın zehirlenerek şehit edilmesi ve akabinde de Hz. Hüseyin’in Kerbelâ’da şehit edilmesinden sonra yakınları, çocukları, torunları dört bir tarafa kaçtılar. Yezid’in askerleri de peşlerinden gittiler ve yakaladıkları herkesi acımasızca katlettiler. Bu kaçanlardan bir kısmı da Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu’ya gelip Kürtlere sığındılar. Yezid’in askerleri de peşlerinden geldiler. Onları Kürtlerden istediler ama Kürtler onları teslim etmedi. Hem coğrafya çok çetin ve hem de Kürtlerle çatışmayı göze alamadıkları için Yezid’in askerleri dönüp gittiler. Bugün eğer Hz. Peygamber’in nesli “Seyyitler” ve “Şerifler” ile devam ediyorsa, bu bizim bugün “PKK’lı” diye toptan dışladığımız o Kürtlerin dedeleri sayesindedir!

[1]: https://www.karar.com/kutahya/almanyada-turk-dugun-konvoyuna-sasirtan-tepki-1192057

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s