Geleceğin Meslekleri

Geçen haftaki yazımızı şu soruyu sorarak bitirmiştik:  Üniversitelerimiz geleceğin mesleklerine uygun öğrenciler yetiştiriyor mu? Peki ya gelecekte “meslek” diye bir kavram kalmazsa?

Otonom, sürücüsüz araçları düşündüğünüzde gelecekte şoförlük diye bir meslek kalmayacak. Karada, denizde ve havada giden tüm araçların otonom olduğunu ve başlangıçta “ses kontrolü” ile çalıştığını düşünün. Şoförlük, kaptanlık ve pilotluk gibi meslekler artık hayatımızda olmayacak demektir. Başlangıçta “ses kontrollü” çalışacak bu araçlar zaman içinde “bulut” üzerinden direk zihnimizden geçenlerle de çalışmaya başlayabilir! Ya da sadece gideceğiniz yeri söylersiniz her şeyi, hatta otel rezervasyonunu bile bilgisayar yapar!

İnsansız hava aracı “dronların” hemen her yerde kullanıldığını biliyoruz. Gelecekte kargo ve taşıma işlerinin “dronelar” yoluyla yapılması düşünülüyor. Kurye, kargo ve nakliye sektörü de mi kalmayacak? Yine “droneların” askeri amaçlı kullanıldığını biliyoruz. Askerlik ve polislik de mi tarih oluyor?

Binlerce sayfayı bulan dava dosyalarını düşünün. Hâkimlerin bu kadar büyük dava dosyalarını incelediklerini, bazen geçmiş davalar için Yargıtay kararlarına baktıklarını, bilirkişi raporlarını değerlendirdiklerini düşünürseniz davaların neden çok kısa sürelerde sonuçlanamadığını anlarsınız. Oysa bu büyüklükteki dava dosyalarını inceleyip sonuca varmak bir bilgisayar için saniyeler sürecektir. Bu konularda yapay zekânın kullanılmaya başlandığını duyuyoruz. Gelecekte artık hukuk fakülteleri olmayacak mı? Sylvester Stallone’nin Judge Dredd (Yargıç Dredd, 1995) filmini izlediniz mi?

Günümüzün en popüler mesleklerinden biri doktorluk. Bilgisayarların tahlil sonuçlarına bakıp doğru teşhis koyma oranları %80’leri geçmiş durumda. Yine çok hassas cerrahi operasyonlar için bilgisayar kontrollü robot kolların kullanıldığını biliyoruz. Tüm insanlara mikro çipler takılması projesini duymuşsunuzdur (RFID İnsan Takip Çipleri). İsveçliler bu konuda öncülük etmeye başladılar bile [1]. Sağlık amaçlı diye söylenen ama asıl niyetin tüm insanları anlık olarak takip etmek olduğu bilinen bu çalışmalarda bir kişinin daha bebeklikten itibaren tüm vücut verilerinin kayıt altına alındığını düşünün. Bilgisayarın idrar veya kan tahliline bakmasına gerek kalır mı sizce?

Bir başka örnek bugün NASA’da bilim insanları Ay’da veya Mars’ta kalıcı yerleşim için yerçekimsiz ortamda bitki yetiştirilmesi üzerinde çalışıyorlar [2, Yer: 12:36]. Bu konularda araştırma yapacak uzmanlar için üniversitelerin hangi bölümünden mezun öğrencileri alıyorlar dersiniz? Ya da gelecekte tüm binalar 3 boyutlu yazıcılarla üretilmeye başlanırsa inşaat mühendisliği diye bir meslek kalır mı sizce?

ABD Kongre Üyesi ve Uzay Bilim ve Teknoloji Komitesi Başkanı Eddie Bernice Johnson NASA’ya yapılan yatırımların 1’e 5 olarak geri döndüğünü açıklamış [3]. Akıllı telefonlar, yazıcılar, bilgisayarlar, hatta internet bile uzay çalışmaları sırasında keşfedilen ve bugün milyarlarca dolar gelir getiren teknolojiler. Demek ki gelecekte de parasını dünyaya (inşaata) değil uzaya (bilim) yatıran kazanacak!

Bütün olay gelişen teknolojiyi eğitimin içine ne kadar “entegre” edebiliyoruz sorusunda. Bilgisayarlar, cep telefonları, internet, sosyal medya. Bunları eğitimin içine katıp proje temelli ders içerikleri oluşturabilirsek, öğrencileri de eğitimin içine katmış, “proaktif” bir yapı oluşturmuş oluruz. Eğer bu dönüşümü hemen yapmazsak çocuklarımız daha iş hayatına atılmadan sisteme küsmüş, yorgun ve bezmiş olarak mezun olacaklar. Hadi bunu da geçin, dünyadan kopuk müfredatın kaçınılmaz sonucu olarak daha mezun olmadan açık iş pozisyonlarına bile başvuramaz hale gelecekler. Bu sadece onların suçu mu? Biz yetişkinlerin ve eğitimcilerin bunda hiç mi payı yok?

Yazımızın başlığı geleceğin meslekleriydi ancak gördüğünüz gibi net isimler vermedim. Size bugün çok popüler olan ve gelecekte büyük olasılıkla ortadan kalkacak mesleklerle ilgili bazı ipuçları verdim. Liseden sonra üniversite ve bölüm tercihi yaparken veya mesleğe yönelirken ya da kariyerinizi planlarken gelecekte hangi mesleklerin olmayabileceğini bilirseniz çok daha doğru tercihler ve planlar yapabilirsiniz!

W21-OceanixCity

[1]: https://www.youtube.com/watch?v=qgDR45saSl0

[2]: https://www.youtube.com/watch?v=n1kuBmHuKJI

[3]: https://www.karar.com/yazarlar/zafer-acar/kuantum-uzay-yapay-zeka-10057#

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s