Dejavu

Irak’ın Ağustos 1990’da Kuveyt’i işgal etmesinden sonra ABD, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere 37 ülke, elinde “kitle imha silahları” olduğu gerekçesiyle Irak’ı işgal etmişti. Bu yazıda olayı kronolojik olarak ele alacak değiliz, konumuz başka. İşgal öncesi CIA ve Pentagon BM’de Irak’ın elinde kitle imha silahları olduğunu ve bunun başta orta doğu olmak üzere tüm dünya için tehdit olduğunu söylemişler, ellerinde uydu fotoğrafları ve istihbarat raporları olduğunu söylemişlerdi. Aradan geçen zaman içinde bunların “sahte” olduğu, işgale kılıf bulmak için uydurulmuş olduğu ortaya çıkmıştı [1].

Geçenlerde yine benzer bir haber New York Times gazetesinde çıktı [2]. İddiaya göre ABD elde ettiği uydu fotoğrafları sonrası Basra Körfezi’ne askeri yığınak yapmaya başlamış. Irak’ın işgalindeki senaryoya ne kadar da benziyor değil mi? Sadece bu değil, şu habere ne diyeceksiniz: “Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Fuceyra Limanı yakınlarında 4 ticari gemiye yapılan saldırının arkasında İran’ın olduğuna dair delillerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) sunulacağını söyledi [3].”

Birinci Dünya Savaşı sonrası Osmanlı Devleti tarihten silindi. Yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun ilk yıllarında, ikinci dünya savaşına kadar kendi iç sorunlarıyla boğuşuyordu. Aynı dönemde Çarlık Rusyası da Bolşevik İhtilali ile yıkılmış, içine kapanmıştı. Bu dönemde galip devletler, başta Kuzey Afrika olmak üzere tüm Orta Doğuyu ve Balkanları kendi istekleri doğrultusunda tasarladılar. Yine tarihi sürecin detaylarına girmeden 2010 yılına gelelim. Tunus’ta başlayan ve bugün Suriye’de devam eden Arap Baharı, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’ya demokrasi getirecekti. Yıkım ve ölümden başka hiç bir şey getirmedi çünkü ikinci dünya savaşı sonrası kurulan “kukla” devletler ve “atanan” liderler tasfiye ediliyordu. Afganistan ve Pakistan’da yaşanan savaşları ve siyasi krizleri zaten takip ediyorsunuz. Bu hattaki bağlantıyı koparan tek ülke İran! İşte son günlerde körfeze yapılan yığınaklar, İran’a yönelik ambargolar ve “uydu görüntüleri” gösteriyor ki sırada İran var. ABD Başkanı bile “Ben savaş istemiyorum, savaş lobisi istiyor” diyor [4]. İran da devre dışı kaldıktan sonra sırada kim olacak dersiniz? F35’ler, S400’ler ve Doğu Akdeniz’deki doğalgaz rezervleri yüzünden tırmandırılan gerilim boşuna değil demek ki!

İkinci Dünya Savaşı’na kadar olan dönemde Dünya İngiltere, Fransa, İspanya, Portekiz, Hollanda ve İtalya tarafından paylaşılmıştı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD ve Rusya sahneye çıktı (Yalta Konferansı) ve 40 yıl süren soğuk savaş dönemini yaşadık. Şimdi bu iki ülkenin yanında Çin dünyanın en gelişmiş ikinci ekonomisi olarak sahneye çıkıyor. Bu üçüncü paylaşım savaşı bakalım nasıl sonuçlanacak!

Eğer bir fotoğraf karesi ve içinde ABD askerlerini taşıyan gemiler, uçaklar ya da uçak gemileri görürseniz, bilin ki ABD yeni bir ülkeye daha demokrasi (?) ve özgürlük (?) götürüyordur! Uyanık olmak gerekiyor!

W24-USS-Gerald-Ford-Aircraft-Carrier

[1]: https://www.bbc.com/turkce/haberler/2013/03/130318_irak_yalanlar

[2]: https://www.ntv.com.tr/dunya/new-york-times-korfeze-yiginagin-ardinda-uydu-goruntuleri-var,YDKiWxbIg02bZ0qyimd-vA

[3]: https://tr.euronews.com/2019/05/30/abd-korfez-deki-saldirilarin-ardinda-iran-vardi-deliller-bmgk-ya-sunulacak

[4]: https://tr.farsnews.com/world/news/13980302000311

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s