Bir Musibet, Bin Nasihat

Atasözümüz aslında biliyorsunuz şöyle: Bir musibet bin nasihatten iyidir! ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının (ya da örtülü soğuk savaşın!) son örneğini sizlerin de yakından takip ettiğinizi biliyorum. Çin’li Huawei firması ile ABD’li Google firması yüzünden iki ülke arasında büyük bir kıyamet kopacak gibi. Huawei Güney Kore’li Samsung firmasından sonra cep telefonu pazarının ikinci büyük firması. Google (ya da Alphabet) Anroid işletim sisteminin sahibi, pazarın %70’ten fazlasına hâkim, diğeri iOS, o da zaten başka bir ABD’li firma olan Apple’ın. Yani bu alanda iki ABD’li firma pazarın tamamına sahip!

USA and China trade war. US of America and chinese flags crashed containers on sky at sunset background. 3d illustration

Soru şu: Eğer Google Huawei ve diğer Çin’li cep telefonu üreticilerine Android işletim sistemi hizmeti vermeyi durdurursa ne olur? Bu soruyu doğal olarak Çinliler de kendi kendilerine sormaya başladılar ve iki yıl içinde kendi işletim sistemlerini geliştirmiş olacaklarını söylüyorlar. Sanırım sadece Çinliler değil, tüm cep telefonu üreticileri kendi adına bu olaydan önemli dersler çıkarmışlardır. Peki ya biz?

F-35 uçakları ABD’li Locheed Martin tarafından üretilen bir uçaktır. Uçağın geliştirilmesi projesinde 9 ülke yer almıştır ve bu ülkelerden biri de Türkiye’dir (Türkiye, ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka ve Avustralya). Türkiye elindeki kullanım ömrü dolmak üzere olan F-16 savaş uçaklarını bu uçaklarla değiştirip takviye edecektir. F35 günümüzün F22 Raptor uçaklarından sonra en gelişmiş savaş uçağı olarak görülmektedir. F22 Raptor’lar sadece ABD için yine Locheed Martin tarafından üretilmektedir ve başka ülkelere satışı yoktur. ABD kendi çıkarları söz konusu olduğunda hiçbir ülkeyi tanımamaktadır. Tüm geliştirme aşamalarında içinde yer almamıza ve payımıza düşen milyarlarca dolar parayı ödememize rağmen ABD bu uçakları bize vermemek için bahaneler bulabilmektedir. Buradan çıkan sonuç çok açık: Kendi savaş uçağımızı geliştirmeye çoktan başlamalıydık! Hürkuş bir alternatif olabilir mi? F35’le kıyaslandığında elbette hayır, F35’e kartal dersek Hürkuş belki yanında serçe kalır ama olsun, önemli olan başlamak, arkası gelecektir! Peki ya TF-X? O henüz tasarım aşamasında ve bana göre test uçuşları için bile 10 yıldan önce onu semalarımızda göremeyeceğiz. F35’lerin geçmişi 2005’lere kadar gidiyor, bunca teknolojik altyapıya rağmen halâ üretimde sorunlar var![1]

Patriot hava savunma sistemleri NATO’nun elindeki en gelişmiş hava savunma sistemi ve yine ABD üretimi. Güncel haberleri takip ediyorsunuzdur, yine ABD parasıyla bile bu sistemleri bize vermek istememektedir. Biz de biliyorsunuz Rus yapımı S400’leri almak istiyoruz. S400’ler Patriotlara kıyasla daha gelişmiş, detaylarına bakarsınız, ama bu sefer de ABD bizi ambargoyla tehdit ediyor. “Ben vermem, başkasından da alamazsın!” diyor! Benim yaşlarımdakiler ve daha büyük olanlar bilirler. Bu ABD Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında da bize ambargo uygulamıştı ve yıllarca belimizi doğrultamamıştık. Ülke 25 sente muhtaç hale gelmişti ve sonunda 1980’de askeri darbe oldu ve demokrasi bir süreliğine askıya alındı. Çıkan bir başka sonuç: Kendi hava savunma sitemimizi geliştirmek için de çok geç kalmışız!

Ülkemizde şu anda bir adet nükleer santral (Rus yapımı) inşa halinde, Mersin Akkuyu’da. Nükleer santralde kullanılan yakıt çubuklarını kendimiz üretemiyoruz, bu apayrı bir teknoloji. Bu teknolojiye sahip ülkeler bir elin parmaklarını geçmiyor. İnşaat bittikten ve elektrik üretimi başladıktan sonra bunun için de başka ülkelere mecburen bağımlı olacağız. Peki, bunca emeğe ve masrafa katlandıktan sonra, yakıt çubuğu bulamadığımız için santralin atıl kalma tehlikesi mi var?

Yukarıdaki örnekler gösteriyor ki gündelik kısır çekişmeler bizim ülke olarak önümüzü görmemizi engelliyor. “Problemi teşhis etmek, onu yarı yarıya çözmektir” diye bir söz vardır. Sorunlar fark edilip dile getirildiğinde ona çözüm bulmak da kolaylaşacaktır. Dizilerle, futbolla ve magazinle oyalanmak varken, ülkemiz için böylesine hayati konuları konuşup bize sorunları bütün çıplaklığıyla gösterenleri can kulağıyla dinlemeliyiz diye düşünüyorum. Bu sitede bizim de tam olarak yapmaya çalıştığımız bu!

[1]: https://www.ntv.com.tr/dunya/f-35ler-hatali-mi-abdli-dergiden-iddia,myRZBEP6zk207sV0jtXxZg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s