Siyaset Nedir?

Ben 1969 doğumluyum, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtını geceleri uygulanan karartmalardan hatırlıyorum. Damla ışık sızmasın diye pencereleri kumaşlarla sıkı sıkı örterdik. “Anarşistin” kim olduğunu ise 1977 yılında büyük abim Ankara’da üniversiteye başladığında öğrendim. 3 yıl boyunca, 12 Eylül 1980’e kadar her gece ve gündüz televizyondan haberlerde sağ-sol çatışmalarını dinler, çatışmalarda ölenlerin isimlerini can kulağıyla dinlerdik. Ankara’da üniversitelerde çıkan olaylar yüzünden bu üç yıl bize üç asır gibi gelmişti. Ben çocuk aklımla hep sorguluyordum: Neden insanlar sağcı veya solcu oldukları için biri birini öldürüyordu?

İhtilal olmuştu, rahatlamıştık, “anarşi” bıçakla keser gibi kesilmişti. Neden 3 yıl beklemişlerdi peki? Daha önce neden ihtilal yapıp yönetime el koymamışlardı? Neden yüzlerce kişi daha ölmüştü? Sonraları bunu kendileri itiraf ettiler, “darbenin şartları” oluşsun diye beklemişler! Derken bir sağdan, bir soldan idamlar başladı. Ben yine neler olduğunu sorgulamaya başladım. Anayasal düzeni yeniden ihdas etmek için silahla iş başına gelenler, en temel anayasal hak olan yaşama hakkını insanların ellerinden alıyorlardı!

1983’de ihtilal sonrası ilk genel seçimler oldu. Bu ve bundan sonraki tüm seçimlerde ve referandumlarda hep siyaseti sorguluyordum. Siyasetin rolü neydi? Vatana ve ülkesine hizmet söz konusu olduğunda siyaset ne işe yarardı? Yolsuzluklar, mahkemeler, mahkûmiyetler, kavgalar, küfürler beni siyasetten tamamen soğutmuştu. Politikalar üzerinden siyaseti destekleyen veya yine politikalar üzerinden siyaseti eleştiren biri olmuştum. Gelişmiş ülkelere bakıp ülkemin içinde bulunduğu durumu içine sindiremediğim için de daha çok eleştirel bir pozisyon almıştım. Bu halime bakıp bazı arkadaşlarım bana “doğuştan muhalif” diyorlar!

Bir akademisyen doğası gereği herhangi bir siyasi görüşe bağlanamaz çünkü akademisyen şüphecidir ve her şeye eleştirel bakmak ister. Oysa siyaset kişiyi bir kalıba girmeye zorlar ve bu da bir akademisyen için özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelir. Daha genel bir ifade ile “akademisyen” yerine “analitik düşünen herkes” dersek, neden birçok kimsenin siyasete eleştirel yaklaştığını daha iyi anlayabiliriz. Siyaset bilimi benim uzmanlık alanım değil ama şurası muhakkak ki ülkemizde siyaset maalesef adam kayırma, menfaat ilişkileri, keseyi doldurma gibi kavramlarla anılır olmuştur. Ülkeye hizmet, topyekûn kalkınma, topyekûn zenginleşme gibi meziyetlerimize ne oldu? Liyakat, bilgi, haysiyet gibi erdemlere ne oldu? Bugün şunu net olarak söyleyebilirim ki, bazen gerçeği söylemek yalan söylemekten çok daha zor oluyor!

Bir siyasinin herhangi bir dini görüşü olamaz, bir cemaate veya bir ideolojiye bağlı olamaz, herhangi bir ırk üzerinden kendini ortaya koyamaz. Benim görüşüme göre bir siyasiyi ne bir Cuma günü Cuma namazında, ne de bir Pazar günü kilisede boy boy fotoğraflar ve saatler süren video görüntüleriyle anmamalıyız. Oy verdiğimiz kişiyi hangi dine veya mezhebe bağlı olduğunu bilmeden projeleriyle veya yaratıcı ve yenilikçi fikirleriyle değerlendirebilmeliyiz. Günümüzde durum böyle mi?

W26-Politics

Peki, ya gençler? Onlar siyaseti nasıl görüyorlar? Bana göre ikiye bölünmüş gibiler. Körü körüne, tamamen ideolojik duygularla çatışmaya hazır gençler ne kadar tehlikeli ise, apolitik, siyasetten soğumuş, nefret etmiş gençlik de bence bir o kadar tehlikeli!

Ekonomi, eğitim, sağlık, dış politika, siyaset hepsi bir bütün, vücudun parçaları gibi. Toplu iğne başı kadar bile bir yeriniz ağrıyorsa, hayatınız kararabiliyor öyle değil mi? İşte ülke söz konusu olduğunda da bir veya iki konuda iyi olmanız yeterli olmuyor, tüm kurumlarınızla ve sisteminizle iyi olmanız gerekiyor. Bunun için de ilk önce kendimizi eleştirmekle başlamalıyız diye düşünüyorum. Kendi yanlışlarımızı düzeltmeye başladığımızda bu en yakın çevremizden itibaren tüm topluma dalga dalga yayılacaktır!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s