Mutluluğun Fotoğrafı

Birleşmiş milletler her yıl “Dünya Mutluluk Raporu” yayınlıyor. Son yayınlanan rapora göre Finlandiya birinciliğe yerleşmiş [1]. Raporun orijinaline de aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz [2]. Bu rapora göre 5 İskandinav ülkesi (Finlandiya, Danimarka, Norveç, İzlanda, İsveç) dünyanın en mutlu ülkeleri arasında ilk on içinde. Bu rapor hazırlanırken ülkelerin gelir seviyesi, sağlıklı yaşam beklentisi, sosyal destek, özgürlük, güven ve cömertlik gibi değişkenler dikkate alınıyor. Dünyanın bu “soğuk” ülkelerinin insanları dünyanın en mutlu insanları! Türkiye’nin bu listede 156 ülke arasında 79. sırada olduğunu öğreniyoruz.

Her yıl bu liste yayınlandığında hemen karşı görüşler gelir. İntihar vakalarında bu ülkelerin yine başı çektiği söylenir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, intihar oranlarına baktığımız zaman Avrupa ülkeleri dünya ortalamasının üzerinde %12.85 [3]. Yukarıda sözü geçen 5 İskandinav ülkesinden Finlandiya ve İzlanda da bu oran Avrupa ortalamasından fazla [4]. Fakat mutlu ülkeler listesinde üst sıralardaki ülkelerde intihar oranlarının da yüksek olduğunu söylemek çok doğru olmaz. Bunun için yine WHO’nun aşağıdaki listesine bakmak ve daha detaylı analizler yapmak gerekir [5]. Japonya’da da bu oran dünya ortalamasının üzerinde, 14.3. Yine Japonya’da yaşlı nüfusun fazla olduğunu da biliyoruz. Japonya’da bazı insanların, yıllarca çalıştıktan ve emekli olduktan sonra, belli bir yaşa gelince, kendilerinin hiçbir işe yaramadığını ve topluma ayak bağı olduklarını düşünüp intihara sürüklendiklerine dair tespitler var. Paranın mutluluk getirmediği bir gerçek ancak intihar vakalarını eğitim, inanç, kültür, toplum, coğrafya gibi onlarca farklı etmenle birlikte detaylı bakmak gerekir. İntihar olayları açısından bakıldığında Türkiye yine 79. sırada [6].

Bu yazılanlardan sonra insan sormadan edemiyor: Mutluluk nedir? Bu soruya herkesin yaşına ve bulunduğu duruma göre farklı cevaplar vereceği açık. Yaşlı ve yıllarca yatalak bir hastaya sorsanız onun için mutluluk “mutfak ile tuvalet arasında yürüyebilmektir”. Yıllarca tekerlekli sandalyeye mahkûm olmuş birine sorsanız onun için mutluluk “ayağa kalkabilmektir”. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün, fakat bana öyle geliyor ki, Konyalı Hatice Nine’nin o beyinlere kazınan fotoğrafı mutluğu çok güzel özetliyor. Ayakta yürüyebiliyorsanız, kendi ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayabiliyorsanız, iştahınız varsa ve yiyecek bir kap yemeğiniz de varsa dünyanın en mutlu insanı sizsiniz! “Mutluluğun Fotoğrafı” diye zihinlere kazınan Hatice Nine’nin geçen yıl, 77 yaşında yaşamını yitirdiğini öğreniyoruz [7]. Allah rahmet eylesin.

W27-Mutlulugun_Fotografi

Şu soruyu kendi kendimize sorarak yazıyı bitirmek istiyorum: Sahip olduğumuz ama kıymetini bilmediğimiz şeyler aslında bizi mutlu ederken, sahip olmadığımız ama arzuladığımız şeyler için harcadığımız çaba, hırs, mücadele bizi mutsuz ediyor olabilir mi?

[1]: https://www.ntv.com.tr/galeri/seyahat/dunya-mutluluk-raporuna-gore-en-mutlu-ulkeler,X8zR1LSWR0aEIBIdnXjvGw/JQDN_aqK6UOkc2U1NovjLQ#JQDN_aqK6UOkc2U1NovjLQ

[2]: http://worldhappiness.report/ed/2019/

[3]: http://apps.who.int/gho/data/view.main.MHSUICIDEASDRREGv?lang=en

[4]: http://apps.who.int/gho/data/view.main.MHSUICIDEASDRv?lang=en

[5] http://gamapserver.who.int/gho/interactive_charts/mental_health/suicide_rates/atlas.html

[6]: https://www.ntv.com.tr/saglik/turkiye-intiharda-dunya-79uncusu-intihar-en-cok-hangi-ilde-oluyor,XYOVczIYO027KUuWePXO5w

[7]:  http://www.yenihaberden.com/mutlulugun-fotografindaki-hatice-nine-yasamini-yitirdi-856242h.htm

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s