Değişenler ve Değişmeyenler

Bundan 30-40 yıl önce canınız menemen çektiğinde bahçeye çıkar, domates, biber toplar, gider kümesten birkaç tane de yumurta alır isteğe bağlı içine soğan da ekler yemeği yapar karnınızı doyururdunuz. Sonraları evde yemek yapmak yerine çıkıp lokantalarda yemeye başladık. Derken telefon açıp yemeği eve getirtmeye başladık. Son 10 yıldan fazla bir süredir de artık yemeği internet üzerinde sipariş ediyoruz. Yemek alışkanlıklarımız nasıl da değişmiş!

Yine bundan 30-40 yıl önce bilgiye ulaşmak için, örneğin kütüphane, yerimizden kalkar bilginin kaynağına giderdik. Bugün, internet çağında masamıza oturup bilgisayardan veya cep telefonumuzdan bilgiye ulaşabiliyoruz. Araştırmalar öyle gösteriyor ki yakın gelecekte bilgiyi “bulut-cloud” veri tabanı üzerinden zihnimize biz çağıracağız.

Siz hiç askerde olan bir yakınınıza mektup yazdınız mı? Yılbaşlarında ya da bayramlarda büyüklerinize veya arkadaşlarınıza kartpostal gönderdiniz mi? Artık mektup ve kartpostal kalmadı. Tüm bankalar, GSM şirketleri, alış veriş siteleri her türlü yazışmayı ya e-posta üzerinden ya da SMS ile gerçekleştiriyor. Basılı kâğıtların sebep olduğu çevre katliamını düşünürseniz çok yerinde bir uygulama.

W32-antalya-kartpostal

Kartpostallar artık tarih oldu dedim ama nişan ve düğün davetiyeleri ne hikmetse halâ çok popüler. Evet, bu işin bir sektör olduğunun farkındayım, birileri nişan, düğün, sünnet, yaş günü üzerinden ya kılık kıyafet, ya hediyelikler, ya davetiyeler ya da organizasyonlarla para kazanıyorsa birileri bu sektörü besliyor demektir. Bazı alışkanlıkları yenmek zor oluyor, hele bir de şu “el âlem ne der!” mevzusu yok mu, kahroluyorum.

TÜİK verilerine göre ülkemizde yılda yaklaşık 500 bin kişi evleniyor. Her düğüne ortalama bir hesapla 1000 kişi davetli olsa ve her bir düğün davetiyesi için ortalama 1 TL harcansa (bu en ucuzu) bunun ülkeye maliyeti yıllık 500 000 x1000x1=500 Milyon TL. Asgari ücretli çalışan sayısının 6.5 milyon civarında olduğu söyleniyor, hadi yuvarlak hesap 5 milyon dersek her eve ortalama 100 TL fazladan para girecek demektir. 100 TL bazıları için herhangi bir restoranda garsona veya otopark görevlisine verilen bahşiş ama bir asgari ücretli için bu bir haftalık pazar parası. Bu sırf düğün davetiyeleri üzerinden elde edilecek tasarruf. Nişan, nikâh ve sünnet davetiyelerini saymadım bile. Bazı kavramlar değişirken iş gösteriş ve bizim elimizi kolumuzu bağlayan adetler olunca hiç değişmeyen ve gittikçe de rayından çıkan alışkanlıklarımız var.

Bazıları yaz geliyor, havalar ısınıyor diye seviniyor ama bana sıkıntı basıyor. Nedir bu sokak ortasında hiçbir estetiği olmayan düğünler? Gece yarılarına kadar boş müziklerle insanlar eğlendiklerini mi düşünüyorlar? Çevreye verilen zarar? Onu düşünen yok. Çünkü son yıllarda, belki son 20 yılda, önceki yıllara nazaran daha bir bencil olduk. Birçok kimse yaptığı davranışla çevresine bir zarar verip vermediğini düşünmez, sorgulamaz oldu. Arkadaş sohbetlerinde en çok şikâyet edilen konu da bu ne hikmetse! İnsan sosyal bir varlık. “Ben” merkezli dünya onu mutsuz ve huzursuz ediyor. Mutluluğun ve huzurun reçetesi “biz” merkezli düşünebilmek, “biz” merkezli yaşayabilmek. Böyle olabilse en ufak bir tartışma bile kısa sürede büyüyüp cinayetle sonuçlanmak yerine, karşılıklı özür dilemekle tatlıya bağlanabilecek. Bir yerden başlamak lazım ama hemen!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s