Günümüzün Cahili Kim?

Alvin Toffler, “21. yüzyılın cahili, okuma yazma bilmeyen değil, öğrenemeyen; eskiden öğrendiklerinden gerektiğinde vazgeçemeyen ve yeniden öğrenemeyen olacaktır” diyor. Tam da bugünlerde Toffler’in ‘Gelecek Şoku’ isimli kitabındaki gelişmeleri yaşıyor ve her gün yeni şoklar yaşıyoruz. Bırakın gelecekle ilgili yazılıp çizilenleri, içinde yaşadığımız değişim bile bizi sersemletiyor.

Çok uzun zamandır televizyonda açık oturumları izlemiyorum. Büyük bir tarafgirlikle katılımcılar savunduğu fikirleri ölesiye desteklemeye çalışıyorlar. Yeni bir şeyler öğrenebilme ihtimalini bile düşünmeden diğerlerini dinlemiyorlar bile. Aynı kişiyi bir-iki defa dinlediğinizde de artık yeni bir şeyler söylemediğini, söyleyemediğini, aynı sözleri defalarca tekrarlayıp durduğunu fark ediyorsunuz. Böyle olunca da o kişi artık sizin “takip” listenizden çıkıyor.

Benzer durum YouTube’da kanalı olan kişiler için de geçerli. Bazı ekonomistler var tek bildikleri döviz kaç olur, faiz kaça düşer, borsa ne zaman kritik eşiği aşar. Kulakları çınlasın Prof. Dr. Osman Altuğ Hoca buna “üçkâğıt ekonomisi” derdi. Üretim, inovasyon, büyüme, verimlilik, AR-GE nerede? Derdim bu üç parametreyi küçümsemek ya da hafife almak değil, ama bunlar birer sonuç, üretimin, ticaretin, daha geniş bir ifadeyle de piyasanın bir sonucu. Sağlıklı bir ekonomiye nasıl ulaşırızı tartışmak varken, saatlerce son birkaç ayın verilerine bakarak gelecek için tahminde bulunmak bana zaman öldürmek gibi geliyor. Biri gidip bir “tweet” patlatıyor, ya da biri uçakta giderken “bir şeyler” söylüyor ve olan oluyor! Ekonomik verileriniz bir anda tepetaklak oluveriyor! Elbette ekonomiye siyaset kurumunun kararlarına göre yön verilecek, siyasiler söz ve davranışlarında dikkatli olacak fakat oturmuş bir ekonomik sistemde de her rüzgâra göre piyasalar dalgalanmaz. Eğer öyle oluyorsa birileri “fırsatçılık” yapıyor demektir. “Üretim ekonomisi” zahmetli, sabır gerektiriyor, çaba gerektiriyor, oysa paradan para kazanmak hele bir de işin içinde spekülasyonlar varsa kolay para, zahmetsiz! Kısa vadede birileri bu işten para kazansa bile uzun vadede ülkelere büyük zararlar veriyor. Uzak doğuda yaşanan finansal krizleri, ABD’de yaşanan banka krizlerini ve sonrasında İtalya ve İspanya gibi ülkelerde yaşanan krizleri hatırlayın, üretmeden büyük kazançlar elde etmek hep hüsranla sonuçlanıyor.

Arkadaş ortamlarında da bazen sohbetlerin tahammül edilemez olduğu durumlar olur. Televizyondan duyduğu haberlerle siyaset yapan, transfer haberleriyle de futbol konuşan bir toplumuz. Futbolla ilgili herkes teknik direktör seviyesinde bilgi sahibidir ama sağlıklı yaşam için yürümenin ya da bisiklete binmenin önemini bilmez. Yediklerinin ya da sigara veya alkol gibi bağımlılıklarının kalp ve damar hastalıkları için ne gibi sorunlar çıkarabileceğini düşünmez. Yeni bir şeyler söylemek lazım, insanlar sizinle zaman geçirirken keyif almalı, düne göre daha yeni şeyler öğrenebildiğini görmeli, hiç olmazsa kafasında bazı soru işaretleri oluşmalı, merak edip gidip bakmalı!

W36-Mevlana

Cehalet mutluluktur, bilmek sorumluluktur. Bildiklerimizi elbette başkaları ile paylaşacağız. Bu herkes için tarihi bir sorumluluk. Ülkemizde ve çevremizde olağanüstü şeyler oluyor. Soğukkanlılıkla bunları izleyip, değerlendirip yararlı analizler yaparak bazı sentezlere ulaşabiliyorsak işte bunlar arkadaş ortamlarının sohbet konuları olmalı. Yönetmen kameradan bize belli bir açıdan görmemizi istediği şeyi verir. Oysa bize düşen olaylara 360 derece bakabilmektir. O zaman okuduklarımız ve gördüklerimizin bir anlamı olur!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s