NASA, Aya Dönüş 2024

Birkaç yıl önce, bir eğitim sırasında aşağıdaki alıştırmayı grup çalışması olarak yapmıştık. Son günlerde takip ediyorsunuzdur uzayla ilgili çok önemli gelişmeler oldu. Hatta ben de Mars’a Yolculuk başlıklı bir yazı yazdım. Japonlar bir asteroide araştırma robotu indirdi [1], Amerikalılar Mars yüzeyine bir araştırma roketi indirdi (Insight) [2] ve son olarak da Çinliler ayın karanlık yüzüne bir roket gönderdi [3]. Ben heyecanla ve keyifle izliyorum. Yeter ki ülkeler uzayda ve bilimde yarışsınlar, savaş ve silah teknolojilerinde değil. NASA önümüzdeki yıllarda aya tekrar insanlı uçuşlar yapmayı planlıyor.

W37-Lunarbase

Hazır zihinlerimiz uzayla ilgili konularda fazlasıyla donanmışken, aşağıdaki alıştırma oldukça eğitici olacaktır. NASA’nın hazırladığı bu alıştırmanın yine NASA uzmanları tarafından hazırlanan cevaplarını bir sonraki yazıda yayınlayacağım.

GÖREV:

Bir uzay kapsülü ile indiğiniz ayın aydınlık yüzeyinde, aynı bölgeye inen ana uzay geminizle buluşmanız gerekiyordu. Ancak bazı teknik güçlükler nedeniyle kapsülünüz buluşma yerine 300 km mesafedeki bir noktaya konmuş bulunuyor. İniş sırasında donanımınızın çoğu hasar görmüş durumda. Hayatta kalmanız ana gemiye erişmenize bağlı olduğundan, 300 km’lik yolculuk için gereken en kritik malzemeyi seçmek zorundasınız. Arkada iniş sırasında hasar görmediği için elinizde kalan 15 değişik malzeme var. Göreviniz bunları takımınızın buluşma noktasına erişebilmesi açısından önem sırasına koymaktır. En önemli eşyaya 1, en önemsize 15 numarayı vererek tümünü sıraya koyunuz.

Malzeme listesi:

Bir kutu kibrit
Gıda özü
20 m naylon ip
İpek paraşüt
Seyyar ısıtıcı
İki adet 45’lik tabanca
Bir koli süt tozu
İki adet 50 kg’lık oksijen tankı
Gökyüzü haritası
Kendinden şişen can salı
Manyetik pusula
20 litre su
Bir paket işaret fişeği
Enjektörlü ilkyardım çantası
Güneş şarjlı FM alıcı-vericisi

Kolay gelsin.

Not: Aşağıdaki bağlantılardan da göreceğiniz üzere, kaynaklarda Barış Özcan’ın web sitesini ve YouTube kanalını tercih ettim. Farklı kaynaklar bu haberi vermiş olsa da ben Barış Özcan gibi kaliteli iş çıkaran YouTuberların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Kaliteli Türkçe içerikle 3 milyon aboneyi geçmeyi başardı. İngilizce içerik hazırlasa 10 milyon aboneyi rahat geçebileceğini düşünüyorum. O da muhtemelen benim gibi Türk gençlerine bazı mesajlar vermek istediği için Türkçe içerik hazırlamaya devam ediyor. Benim yazılarıma bir bakın, öyle konular var ki İngilizce içerikle yayına çıksa derdimizi anlatmakta oldukça zorlanacağız. Bizim için devasa büyük sorunlar bazıları için hayal bile edilemeyecek kadar önemsiz. Her neyse, tebrikler ve teşekkürler Sevgili Barış Özcan…

[1]: http://barisozcan.com/japonlar-bir-asteroide-robot-indirdi/

[2]: https://www.youtube.com/watch?v=Ioe2Uj2GAY4

[3]: http://barisozcan.com/cinliler-ayin-karanlik-yuzune-rover-gonderdi/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s