Öğretmenler Günü

Yavuz Sultan Selim

Mısır seferi sonrası dönüşünde Yavuz Sultan Selim’in yanında hocası Anadolu Kazaskeri İbn-i Kemal de bulunmaktadır. Ordu ilerlerken bir ara çamurla kaplı bir sahadan geçilirken İbn-i Kemal’in atının ayağı sürçer ve yerden sıçrayan çamurlar padişahın kaftanını kirletir.

Büyük âlim İbn-i Kemal, başını önüne eğer ve endişeli gözlerle beklerken padişah “Hocam üzülmeyiniz. Sizin gibi bir âlimin atının ayağından sıçrayan çamur bizim için bir ziynettir” ifadelerini kullandıktan sonra kaftanını çıkarıp “Vasiyetimdir, öldüğüm zaman bu kaftanı sandukamın üzerine sersinler” der.

Kanuni Sultan Süleyman

Süleymaniye Camii’nin inşaatı bittikten sonra 15 Ekim 1557’de cümle kapısı ve diğer kapılar kapatılır, padişahın ellerine anahtarları teslim edilir. Kanuni maiyetine dönerek camiyi açmaya en layık olanın kim olduğunu sorar. “Buna en layık kulunuz emektar Mimar Ağa’dır” cevabı üzerine Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan’ı yanına çağırarak anahtarı ona verir: “Bu bina eylediğin Allah evini sıdk-u safa ve dua ile yine senin açman uygundur” der. Mimar Sinan caminin kapısını açtığında 67, Kanuni ise 62 yaşındadır. Mimar Sinan’ın kalfalık eseri Süleymaniye Cami’nin inşaatı tam 7 yıl 4 ay sürmüştür.

Mustafa Kemal Atatürk

Birinci Dünya Savaşı ve ardından Kurtuluş Savaşı sonrası tamamen harap olmuş, neredeyse çökmüş bir ülkenin yeniden toparlanması kolay değildi. Ekonomide, sağlıkta, sanatta, sporda ve daha başka alanlarda da topyekûn bir atılım gerekiyordu. Bunun için de iyi eğitimli gençlere ihtiyaç vardı. Atatürk bunun farkındaydı ve bunu şu sözlerle ifade ediyordu:  “Arkadaşlar! Yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askeri, siyasi, idari inkılâplar sizin, sayın öğretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılâptaki başarınızla pekiştirilecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür “nesiller
ister.”
(1924, Ankara)

Adam Olacak Çocuk

NASA uzaya gönderdiği araçların isimlerini belirlemek için ilkokul çocukları arasında yarışmalar düzenliyor. Gidin NASA’nın web sayfasına bakın. Daha küçük yaşlardan itibaren çocuklar böylece bilimle tanıştırılıyor. Çocukları “adam” yerine koymanın bundan daha güzel bir yolu olabilir mi? Hep diyoruz ya “geleceğimizin teminatı çocuklarımız”, bu sözle olmuyor. Eğitim müfredatını hazırlarken, sınıfları düzenlerken, okulları inşa ederken siz hiç çocukların fikrinin alındığını duydunuz mu?

Bilim Projeleri

“Antalya TED Koleji’nden 10. sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun ile 11. sınıf öğrencisi İrfan Efe Boztepe, şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık yengeç ve karides kabuklarından yara bandı üretti. Projelerini TÜBİTAK’ın lise öğrencileri için düzenlediği bilim yarışmasına yolladılar. Ancak TÜBİTAK bölge jürisi, geçtiğimiz ocak ayında yaptığı değerlendirme toplantısında projeyi beğenmedi ve bölge sergisine bile çağırmadı. Ancak iki liseli genç yılmadı, aynı projeyi ABD’deki Genius Olimpiyatları’na gönderdi ve atık yengeç-karides kabuklarından yara bandı, 54 ülkeden 2 bin 450 proje ile girdiği yarıştan dünya birincisi olarak çıktı. Üstelik Oswego New York Eyalet Üniversitesi de yıllık 10 bin dolar burs vererek gençleri eğitimlerini burada sürdürmeye davet etti.” [1]

W47-Ogretmen.Olmak

Bugün öğretmenler günü ve bu vesileyle bir anda aklıma gelenler bunlar, biraz iğne, biraz çuvaldız, artık ne derseniz. Ben de üniversitede görev yapan bir akademisyen, bir eğitimci olarak geldiğimiz noktada eğitimin içler acısı haline bakıp güzel şeyler söyleyemiyorum, eğitimci de mutsuz, öğrenci de. Bugün ülkemizde resmi rakamlara göre 15-64 yaş arası 4 milyon 600 bin işsiz var, bunun 2 milyon 801 bini 15-34 yaş arası genç işsizler. Eğitimin ve eğitimcinin tartışılmadığı bir yerde başka bir sonuç olması beklenebilir mi?

[1]: https://www.haberturk.com/gundem/haber/1258992-tubitak-begenmedi-onlar-dunya-sampiyonu-oldu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s