Neler Konuşuyoruz?

Sorunun cevabı basit gibi duruyor: Futbol, gündelik siyaset ve biraz da magazin. Hayır, aslında benim kastettiğim bu değildi. Bu sitede neler konuşuyoruz? Şöyle geriye dönüp baktığımda ağırlıklı olarak başka ülkelerdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin günümüze ve geleceğe yansımalarını konuşuyoruz. Bu gelişmelerin bizim hayatımızı nasıl etkileyeceğini tartışıyoruz. Bunda yadırganacak bir şey yok gibi duruyor ama ben açıkçası şu manzarada ne gördüğümü söyleyeyim: Eller yapar, biz bakarız gibi duruyor. Geleceği kurgulayan değil de, kurgulanan gelecekte nasıl davranacağını öğrenmeye çalışan, kendisine biçilen rol için çabalayan bir toplum gibiyiz!  Beyin Göçü başlıklı yazımı hatırlayın. Kendi ülkemizin ihtiyaçları için değil de, başka ülkeler için eleman yetiştiriyor gibiyiz. İnternet sitelerinde “Avrupa’ya işçi alınacakmış” haberi bile binlerce kişiyi heyecanlandırıyor. Bırakın Avrupa’yı, Japonya’ya bile gitmek için kuyrukta bekleyen insanlar var [1]. 7’den 70’e İngilizce kurslarını doldurmuşuz. Dershaneler oldu şimdi etüt merkezi, herkes üniversite okumanın derdinde. Üniversite bitirenler de KPSS sınavı için yine kurslarda. Amaç kapağı devlete atmak! “Ne konuşuyoruz?” diye sorarsak cevap açık, “geçim derdi” açık ara önde gidiyor!

Siyasete uzağım diyorum ama siyasi gelişmeleri mecburen yakından takip ediyorum çünkü yarın neler olacağını belirleyen bugünkü siyasi kararlar. Seçim dönemlerini hatırlayın, öyle bir siyasi atmosfer var ki, birinin yaptığını öbürü tamamen reddediyor, bu durumda maalesef hükümetler değişince doğal olarak politikalar da değişiyor. Eğitimden sağlığa, dış politikadan ekonomiye, her şey bir anda değişiveriyor. Bu hiç sağlıklı bir yapı değil ama işte durum bu! Bu yüzden sanırım sabah akşam varsa yoksa siyaset konuşuluyor. Hiç dikkat ediyor musunuz televizyondaki haberlere? Protokole uygun olarak haberler tanzim ediliyor ve sunuluyor. Herhangi bir şirketin, herhangi bir üniversitenin ya da herhangi bir kişinin bireysel ya da takım başarısı hiç mi yok bu ülkede? Bunlar niye konuşulmuyor? Demek ki yok, yok ki biz de onlarca blog yazısı içinde dönüp bizden bir şeyler bulamıyoruz, bu hiç iyi değil!

Peki, ya bizim bu bilgileri öğrendiğimiz, derlediğimiz haber siteleri ne kadar doğru bilgi aktarıyor? Haberi bize nasıl yansıtıyor? Bu haberler ve bilgiler de acaba taraflı ve sansürlü olabilir mi? Hangi bilgi gerçek? Neye ve kime inanacağız? Bunlar zor sorular…

W47-Neler-Konusuyoruz

[1]: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-disislerinden-japonya-aciklamasi-41169019

Not: Bazı yazılarımda altta verdiğim kaynakların bağlantıları oldukça uzun oluyor ve yer kaplıyor. “Bitly.com” türü sitelerle bu bağlantıları kısaltmak mümkün ama ben kaynağın ilk anda net olarak görülebilmesi için kısaltma yapmayı tercih etmiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s