Samsung’dan Özür

Güney Koreli elektronik ve akıllı cihaz üreticisi Samsung mesleki hastalık mağduru çalışanlarından, “güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak konusunda başarısız olunduğu” gerekçesiyle özür diledi [1]. Samsung dünyanın en büyük şirketlerinden. Birçok kişinin çalışmak için rüyalarını süsleyen bir firma. Ama gelin görün ki ağır çalışma koşulları yüzünden ortaya çıkan mesleki hastalıklar nedeniyle onlarca çalışan mağdur olmuş durumda.

W50-Samsung.Apologises

Bir başka uzak doğu ülkesi Japonya, dünyadaki en ağır çalışma koşullarının yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Çalışanlar uykusuz kalmak pahasına daha çok çalışıyor, daha çok çalışmak için gerekirse ilaç kullanmaya başlıyor, bir taraftan kullanılan ilaçlar, diğer taraftan da aşırı yorgun bir beden ölüme götürebiliyor. Aşırı çalışmaktan artan ölüm vakaları ülkenin önemli sorunlarından! [2]

Yine bir başka Uzakdoğu ülkesi, Hindistan. Az gelişmiş bölgelerinde tuvalet bile yok. Bu bölgelerde halkın büyük bölümü günde 1 $ para kazanıyor. Bir tarafta nükleer güce sahip bir ülke, dünya devleriyle yarışacak teknolojiye sahip, dünyanın birçok ülkesinde yatırımlar yapıyor, diğer tarafta sefalet içinde yaşayan bir ulus.

Kapitalizmin çözüm olmadığının herkes farkında, kötünün iyisi. Daha uygun bir ekonomik model olmadığı, geliştirilemediği için (?) bugün buna mahkûmuz. İnternet sitelerinde uzmanlar küresel bir krizin ayak seslerinin duyulmaya başlandığını söylüyorlar. 2008 krizinin aslında bunun ilk sarsıntısı olduğunu, sistemik çöküşün sadece ötelendiğini söylüyorlar. Dijital para ve kripto paraların da aslında “tufan” sonrası için ön hazırlıklar olduğunu söyleyenler var.

Bazı uzmanlar tüm kutsal kitaplarda ve yazılı metinlerde sıkça bahsedilen Nuh Tufanının aslında başka bir galakside olduğunu ve tufan sonrası dünyaya gelerek yeni bir hayat kurduğumuzu söylüyorlar. Bazıları da tufanın gelecekte olduğunu ve zaman yolculuğu ile geçmişe gidildiğini söylüyorlar. Hepsi birer varsayım. Kutsal kitaplardan ve bulabildiğimiz yazılı metinlerden öğrendiğimize göre ise tufan dünyamızda oldu ve o gün atalarımız gerçekten çok ileri bir teknolojiye sahiplerdi. Öyle ki, yaptıkları “gemi” tüm dünyayı saran bir tufandan hiç etkilenmeden içindekileri aylarca koruyabilmişti. Her ne olduysa veya olacaksa bildiğimiz bir şey varsa, o da bugün işlerin iyi gitmediği. Marsta koloni kurma çabalarının arkasındaki sebep bu olmasın? Yeni bir “tufan” ve yeni bir “yurt” arayışı! Amazon CEO’su Jeff Bezos geçtiğimiz günlerde Ayda kurmayı planladıkları yerleşimden bahsetti: “No Rain, No Storm, No Earthquake”, yağmursuz, fırtınasız depremsiz bir yerleşim [3]. Kimilerine göre bunlar bir hayal, kimilerine göre ise bir plan.

Kapitalist sistem adı üzerinde bir “sistem”. Sistemi kuranlar, kuralları koyanlar, doğal olarak verileri izliyor ve kırılmaları çok daha önceden görebiliyorlar. Daha teknik bir ifadeyle “pozisyon alıyorlar”. Yeni bir sistem geliştirildiği ve kapitalizmin ömrü dolduğu için hafif bir sarsıntıyla bir geçiş öngörüyor olabilirler.  Bunlar topluma sızan veya sızdırılan bilgiler. Kapalı kapılar ardında neler olup bittiğini bilmiyoruz, asla da bilemeyeceğiz. Dışarıya yansıyan bilgi kırıntılarından bazı sentezlere ulaşmaya çalışıyoruz. Hz. Nuh, Hz. Âdem’den sonra insanlığın ikinci babası olarak biliniyor. Bir tufan oldu ve yeni bir yurt inşa ettik. Geçen haftalarda yazmıştım, dünyadan daha uygun bir yer henüz bulunamadı. İki büyük dünya savaşından, onlarca ekonomik buhrandan demek ki halâ ders almamışız ve yeni bir tufanı kendi ellerimizle hazırlıyoruz.

[1]: https://www.ntv.com.tr/dunya/samsung-mesleki-hastalik-magdurlarindan-ozur-diledi,H3KEqTD3IU6dF6uatprbrA

[2]: https://www.ntv.com.tr/dunya/japonyada-158-kisi-asiri-calismaktan-oldu-10-yilin-en-dusugu,6f4_fsDsO0ynOEactSNakQ

[3]: https://www.businessinsider.com/jeff-bezos-proposes-floating-colonies-with-weather-as-good-as-maui-2019-5

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s