Evrenin Sonu

“Evrenin bir sonu var mı? Kıyamet var mı?” soruları binlerce yıldır insanoğlunun kafasını meşgul edegelmiştir. “Varlık” nedir, “hiçlik” nedir soruları bizi hep meraklandırmıştır. Termodinamik yasaları bize evrenin de bir sonu olacağını söylüyor. Kaç milyar yıl sonra bilemiyoruz ama bir son var. İster kıyamet deyin, ister armageddon, ister hesap günü ya da mahşer, evrenin bir sonu var. Ben bunu sizlere kafalar fazla karışmasın diye “Entropi” (Entropy) kavramı ile değil de, “Mutlak Sıfır” (Absolute Zero) kavramı ile açıklamaya çalışacağım.

Büyük Patlamayı (Big Bang) başlangıç kabul edersek, evrenin yaşının 14 milyar yıl civarında olduğu tahmin ediliyor. Evrenin başlangıcı olarak en çok kabul gören teori biliyorsunuz Big Bang teorisi. CERN’de yapılan deneylerde evrenin nasıl ortaya çıktığını bulmaya çalışıyoruz. Büyük Hadron Çarpıştırıcısında bu ilk saniyeyi, zamanın da başlangıcı olan bu anı canlandırabilirsek, evrenle ilgili çok büyük bir bilgi eksikliğini de gidermiş olacağız. Yine bu teoriye göre evren 14 milyar yıldır genişlemeye devam ediyor. Bu bulgular zaten Big Bang terosini doğrulayan veriler.

Dünyada yaşamın en temel kaynağı güneş. Güneş de milyonlarca başka yıldız gibi belli bir kütleye sahip, yaklaşık 2×1030 kg, füzyon enerjisi yoluyla enerji üretiyor (Soğuk Füzyon başlıklı yazımı okuyun) ve tüm güneş sistemine, en başta da dünyamıza hayat veriyor. Bize yaklaşık 150 milyon km uzaklıkta. Bünyesindeki tüm helyumu hidrojene dönüştürdükten, yani yakıtı bittikten sonra o da ölmüş olacak. Bunun yaklaşık 1,75 milyar yıl sonra olacağı öngörülüyor [1]. Sonra? Sonra doğal olarak dünya soğuyacak ve ne bir bitki ne de bir canlı dünyada yaşayamaz hale gelecek. Madem bu kaçınılmaz, o gün gelmeden önce yeni bir “Nuh’un Gemisi” yapıp başka diyarlara, yaşanabilir başka gezegenlere göçsek nasıl olur?

“Bu teknolojik olarak mümkün mü, yaşanabilir başka bir gezegen var mı?” sorularını bir an için bir kenara bırakalım ve milyarlarca yıl kuşaklar boyunca göç ede ede, evrenin sonundaki son yaşanabilir gezegene ve onun yıldızına ulaştığımızı var sayalım. Ya sonra? O son yıldız da sönünce ne olacak?

Mutlak Sıfır, termodinamik sıcaklık ölçeğinin en düşük limitidir, sıfır Kelvin (0 K) ya da -273.15 º C. Bu, bir maddenin entalpisinin ve entropisinin minimum değerlerine ulaştığı yani iç enerjisinin “sıfır” olduğu bir durumdur. Doğanın temel parçacıklarının, elektron ve protondan da küçük, onları meydana getiren parçacıkların bile minimum titreşim hareketine sahip olduğu yani bir başka ifadeyle hayatın durduğu sıcaklıktır. Bu sıcaklıktan daha düşük sıcaklığa ulaşmak mümkün değildir. Dünyada yaşam güneş sayesinde var, güneş olmasa veya tamamen enerjisi bitip yok olsa dünya soğumaya başlar. Mutlak sıfır noktasına gelindiğinde de ne dünyada ne de evrende başka bir gezegende yaşam kalmaz, her şey donmuş olur. Yukarıdaki soruya geri dönersek, başka gezegenlere göçün bir yolunu bulsak da, en son gezegenin yıldızı da söndüğünde yaşam biter.

W52-Frozen.World

Madem bir başlangıcın olduğunu biliyoruz ve madem bir son da var, o halde asıl sorulması gereken soruyu sormanın zamanı geldi. Madem günün birinde her şey yok olacak, her şey bitecek, her şey ölecek, o halde bu evren niçin var oldu veya var edildi? Bizler daha doğduğumuz günden itibaren hep varlık içindeydik, hava vardı, su vardı, güneş vardı, hatta anne sütümüz bile hazırdı. Hiçliği bilmiyoruz çünkü kendimiz de bir varlıktık ve gördüğümüz her şey de birer varlıktı. Zaman bile evrenle birlikte ortaya çıktı, var oldu. Peki, o zaman evrendeki son yıldız da söndüğünde, zaman durduğunda ne olacak? Hiçlik nedir?

[1]: http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/dunyadaki-yasamin-175-milyar-yil-omru-kaldi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s