Yeni Dünya

2020 yılı başından itibaren tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19 salgını sonrası artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Devletleri ve insanları ilgilendiren hemen tüm alanlarda kitaplar yeniden yazılacak. Yine bu alanlarla ilgili kanunlar yeniden elden geçirilecek. Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, İşletme, Yönetim ve daha onlarcası. Matematik, Fizik ve Kimyanın temel yasaları dışında hemen her konuda çok kapsamlı değişikliklerin olacağını düşünüyorum.

Dünya haritasına baktığınızda ülkelerin arasında sınırları belirleyen çizgiler görürsünüz. Ticaret ve turizm yoluyla tüm dünyada milyonlarca insan bir ülkeden diğerine sürekli seyahat ediyor. Eğitim ya da işi gereği insanlar artık doğdukları yerlerde pek yaşamıyorlar. Farklı kariyer beklentileriyle insanlar 3-5 yıl içinde iş değiştirmekle kalmıyor, artık ülke değiştiriyorlar.

Yukarıdaki paragrafı aslında geçmiş zaman kipiyle yazmam gerekiyordu ama dilim varmadı. Biliyorsunuz iş dünyası üzerine bir kitap hazırlığı içindeydim ve Haziran sonu gibi baskıya gireceğini umuyordum. Yaşanan olaylardan sonra kitabın büyük bölümünü tekrar elden geçirmek zorundayım. Çünkü bu yaşadığımız “küresel travma” az önce de bahsettiğim gibi tüm dengeleri değiştirdi, taşlar yerinden oynadı. Bazıları taş devrine döneceğimizi söylüyor ama ben o kadar karamsar değilim.

Ticaret ve turizm nedeniyle tüm dünya biri biri ile bağlı, sınırlar göreceli. Bir virüs salgını sonrası sınırların bir anlam ifade etmediğini gördük. “Yaşam” söz konusu olduğunda komşuda olan biten hepimizi ilgilendiriyor. Oysa geçtiğimiz yaz Avustralya’da ormanlar yanarken kimse umursamamıştı, yine geçen yıl Brezilya’da Amazon ormanları yanarken yine kimse umursamamıştı, Afrika’da insanlar açlıktan ölürken veya Filistin’de insanlar abluka altında can verirken de umursamamıştık. Bilim adamları “dünyamız ısınıyor bu da küresel iklim değişikliğine neden oluyor” dediğinde de oralı olmamıştık. Ya şimdi?

Bu salgın da bir şekilde sonlanacak, kaç kişinin canına mal olacak bilmiyoruz, iyileşenlerde ne tip hasarlar kalacak onu da tahmin edemiyoruz ama insan nesli devam edecek. Ders alacak mıyız dersiniz? Ben pek ihtimal vermiyorum! “Evde Kal!” uyarıları sonrası çoğumuz birkaç haftalık gıda stoğuyla evlerine çekildi, peki ya hep çalışmak zorunda olanlar? En başta sağlık çalışanları, emniyet görevlileri, belediye ekipleri, ekmek fırınları, marketler, taksi, dolmuş, otobüs şoförleri? Çöplerimiz iki gün alınmasa halimiz ne olur? Sularımız iki gün akmasa veya elektriğimiz bir gün kesilse?

İngiltere’den bir hemşire sosyal medyada paylaşmış. Birkaç gün yoğun mesai sonrası birkaç saatliğine çocuklarını görmek için evine gidiyor. Giderken de çocuklarına bir şeyler almak için markete uğruyor. Ama market boşalmış! Kadının yaşadıklarını, hissettiklerini hiç birimiz tahmin bile edemeyiz. Kadın ağlamaklı bir halde: “Bu çılgınlığa bir son verin!” diyordu. Hepimiz salgının şiddetlendiği bu günlerde “sokağa daha az çıkmak için” evlerimize bir-iki haftalık gıda stokladık. Evde kalınacaksa ne yiyip içeceğiz? Bazıları anlaşılan bu işi biraz abartmış!

Bu salgın sonrası yüzlerce şirket iflas edecek, binlercesi el değiştirecek, belki milyonlarca insan da işsiz kalacak, hatta belki hükumetler değişecek. Bu “tusunami” bittiğinde yine insanlar günde bir-iki öğün yemek için çalışmaya devam edecek. Artık kaybettiklerimiz için üzülmek yerine, tufan bittiğinde yapılacaklara odaklansak iyi olacak. Kaybedecek bir saniyemiz bile yok!

Kuralların ve kanunların yeniden düzenleneceğini söyledim ama en başta galiba bizlerin “temel ahlak kurallarını” yeniden hatırlamamız gerekiyor, çünkü bu kurallar dün de aynıydı, bugün de aynı, yarın da değişmeyecek!

W13-Yeni Dunya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s